Pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja so v ponedeljek po več kot deseturnih pogajanjih sporočili, da je predlog novega plačnega zakona skoraj povsem usklajen. Ob tem so se uskladili tudi o dokumentu, ki opredeljuje nadaljnje korake. Dogovorjeno bodo zdaj presojali organi sindikatov, podpis je predviden v sredo.

Uspeli so se uskladiti pri skoraj vseh zadevah

Vodja vladnih pogajalcev, finančni minister Klemen Boštjančič je dejal, da so bila ponedeljkova pogajanja maratonska in čeprav so utrujeni, so po drugi strani tudi zadovoljni, ker so pri zakonu o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju "uspeli streti praktično vse orehe".

Pojasnil je, da bo izjava o usklajenosti tako relativno kratka, saj ostane le ena zadeva, za katero so ocenili, da je v tem trenutku ne bodo mogli rešiti. Ob tem pa so se po njegovih besedah uskladili tudi o t. i. postopkovniku, tj. dokumentu, ki opredeljuje naslednje korake.

"Verjetno se je obrestovalo, da smo se že od sedmih zjutraj trudili priti skupaj, najprej na delovni skupini, potem pa tudi na centralnih pogajanjih," je dejal vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

Sedaj jih čaka uskladitev kolektivnih pogodb

Do dokumentov, o katerih so se uskladili, naj bi se zdaj najprej opredeljevali organi sindikatov. Kot je dejal Štrukelj, imajo za njihovo preučitev kratek čas, vendar verjame, da bo - glede na to, da so bili obveščeni sproti in so sledili pogajanjem - večina prišla na podpis, ki je predviden za sredo.

Ključno, kar jih zdaj čaka, pa je po njegovih besedah uskladitev kolektivnih pogodb, tako kolektivne pogodbe za javni sektor, kot kolektivnih pogodb dejavnosti.

Nov plačni zakon skoraj v celoti usklajen

Tudi vodja pogajalske skupine dela sindikatov Jakob Počivavšek je izrazil zadovoljstvo, da so v pogajanjih prišli do točke, ko je nov plačni zakon skoraj v celoti usklajen.

Po njegovih besedah so v ponedeljek kar nekaj časa namenili tudi temu, da so naredili okvir vsebin, ki jih bodo vključili v končni dogovor. Gre za kar nekaj pomembnih vsebin, tako za posamezne sindikate kot tudi za vse javne uslužbence, je pojasnil in dodal, da bo zaradi tega njihovo delo v prihodnje zagotovo nekoliko lažje.

"Ena etapa je za nami, sledijo pa še ostale, ki jih moramo zaključiti, da bomo lahko prišli tudi do končnega dogovora in potem do začetka izvajanja plačnega sistema s 1. januarjem 2025," je sklenil. Predlog zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju naj bi vlada obravnavala v četrtek in ga nato posredovala v državni zbor.

STA