Slovenija ima letos sedmo najvišjo bruto minimalno plačo v Evropski uniji, ki znaša 1277,72 evra, vendar se pri njeni uskladitvi nahaja na dnu lestvice. Minimalna plača se je v Sloveniji zvišala za zgolj 1,9 odstotka, kar je eden najnižjih dvigov v EU – manjša rast je bila zabeležena le še v dveh državah, kaže analiza Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofound).
Vse države EU nimajo minimalnih plač
V EU minimalno plačo določa 22 držav, medtem ko Danska, Italija, Avstrija, Finska in Švedska to urejajo s kolektivnimi pogodbami. Najvišjo minimalno plačo imajo tudi letos v Luksemburgu, 2638 evrov bruto. Več kot 2000 evrov bruto znaša še na Irskem (2282 evrov), Nizozemskem (2193 evrov), v Nemčiji (po podatkih Eurofounda 2122 evrov, po podatkih Eurostata 2161 evrov) in Belgiji (2070 evrov).
V Sloveniji, ki sodi v skupino držav z minimalno plačo med 1000 in 1500 evrov bruto, je letošnja minimalna plača postavljena pri slabih 1278 evrih bruto, s tem pa je sedma najvišja v povezavi.
Po drugi strani pa najnižjo minimalno plačo beležijo Bolgarija (551 evrov), Madžarska (707 evrov), Latvija (740 evrov), Slovaška (816 evrov) in Češka (826 evrov). Skupno ima manj kot 1000 evrov minimalne plače še pet držav EU.
Najvišje uskladitve v državah z najnižjimi minimalnimi plačami
Eurofound je objavil tudi lestvico rasti minimalne plače in stopnje decembrske medletne inflacije po državah. Kot je razvidno iz nje, so bili najbolj "radodarni" pri uskladitvah v državah z najnižjimi minimalnimi plačami.
Daleč najvišje zvišanje minimalne plače so tako izvedli v Romuniji, 22,8-odstotno, tam so imeli med državami z minimalno plačo decembra tudi najvišjo, 5,5-odstotno medletno inflacijo. Sledile so Hrvaška (+15,5 odstotka ob 4,5-odstotni inflaciji), Bolgarija (15,4 odstotka ob 2,1-odstotni inflaciji), Litva (+12,3 odstotka ob 1,9-odstotni inflaciji) in Poljska (+11,7 odstotka ob 3,9-odstotni inflaciji). Na Poljskem zdaj minimalna plača znaša 1091 evrov bruto.
Po rasti minimalne plače smo na repu lestvice
Slovenija se je po rasti minimalne plače znašla na repu lestvice. Usklajena je bila namreč z lansko 1,9-odstotno inflacijo. Manj je porasla le na Madžarskem (+1,4 odstotka) in na Cipru, kjer zneska sploh niso spremenili. Na Madžarskem so sicer decembra beležili drugo najvišjo medletno inflacijo, znašala je 4,8 odstotka, na Cipru pa se je rast cen življenjskih potrebščin v zadnjem mesecu lanskega leta na medletni ravni ustavila pri 3,1 odstotka.
So pa plače po državah različno obremenjene z davki. Pav tako se razlikujejo pravila glede upravičencev do minimalne plače, delovnega časa in izplačilnega obdobja.
V Sloveniji zakon določa, da se minimalna plača vsako leto uskladi vsaj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Pri določanju višine uskladitve lahko minister za delo upošteva tudi druge dejavnike, kot so gibanje plač, gospodarske razmere in stopnja zaposlenosti, pri tem pa se posvetuje s socialnimi partnerji.
Tudi letos so imeli sindikati in delodajalci različna pričakovanja glede višine dviga. Sindikati so predlagali zvišanje za 3,5 odstotka, delodajalci pa so zagovarjali dvig le v višini inflacije. Minister za delo Luka Mesec je na koncu podprl predlog delodajalcev.