Ker je bilo v zadnjem času zaznan porast groženj uradnim osebam ter najvišjim predstavnikom države, bodo globe za nedostojno obnašanje občutno višje kot globe, v kolikor se sprete z “navadnim smrtnikom”.

Kaj naj bi prinesel novi zakon?

Po novem so predvidene visoke kazni za nedostojno obnašanje, kadar gre za odnos z uradnimi osebami: “Z globo od 500 do 1000 evrov se kaznuje, kdor se prepira z uradno osebo pri uradnem poslovanju ali v zvezi z uradnim poslovanjem ali z najvišjimi predstavniki države, poslancem, članom državnega sveta, članom vlade, sodnikom ustavnega ali vrhovnega sodišča ali njegovim bližnjim, vpije nanj ali se nedostojno vede do njega.

Predlog je v določenih krogih naletel na odobravanje, z njim se strinja denimo generalni direktor policije, Anton Olaj in seveda večina tistih, ki zastopajo višje ovrednoteno funkcijo.

Po drugi strani pa je naletel na neodobravanje s strani “navadnih” smrtnikov, ki navajajo, da gre za nove načine ustrahovanja, neenakost pred zakonom ter podobno.

Zakon poglablja neenakost, opozarjajo nasprotniki

“To je zakon, ki hoče s kaznimi utišati. Ščiti majhno skupino ljudi pred kritiko in poglablja neenakost. Proti njemu se bomo borili na vse pretege,” je povedala
Mojca Lukan iz Inštituta 8. marec. V kolikor bo zakon potrjen, bodo zahtevali tudi referendum.

V Inštitutu si še enega referenduma ne želimo. Referendum proti škodljivemu zakonu o vodah nas je popolnoma izčrpal. Nam pa piše ogromno ljudi, ki so se pripravljeni ponovno angažirati. Fajtamo dalje.

V Inštitutu si še enega referenduma ne želimo. Referendum proti škodljivemu zakonu o vodah nas je popolnoma izčrpal. Nam pa piše ogromno ljudi, ki so se pripravljeni ponovno angažirati. Fajtamo dalje,” je o možnosti referenduma povedala Neža Dvorščak iz Inštituta 8. marec, saj da gre za zakon, ki hoče z visokimi kaznimi utišati povzdignjen kritičen glas.