Ker smo iz Maribora, kjer ni nič nenavadnega, da se po nakup odpravimo tudi čez mejo v Avstrijo, smo se odločili za primerjavo cen v Sloveniji in Avstriji. Želeli smo, da bo primerjava čim bolj poštena, zato smo v obeh primerih obiskali trgovino Lidl, ki je priljubljena tako med slovenskimi kot tudi med avstrijskimi kupci. Pri nas smo obiskali poslovno enoto Maribor Melje, v Avstriji pa poslovno enoto Leibnitz, ki je od Maribora oddaljena dobrih slabih 40 kilometrov.

Za primerjavo smo izbrali pet tipičnih 'piknik' izdelkov: kilogram paradižnika, paket čevapov, pločevinko piva, narezano štruco kruha in plastenko Coca-Cole. A kje je bilo ceneje in kaj nas je presenetilo?

[[image_1_article_78565]]

Paradižnik Roma je cenejši 'doma'

Za kilogram pakiranega paradižnika Roma (2 x 500 g) smo v obeh Lidlovih trgovinah, v Sloveniji in v Avstriji, izbrali popolnoma enak izdelek. In kaj smo opazili? Da Slovenija zmaguje z opazno razliko v ceni.

Medtem ko domači Lidl za ta paradižnik zaračuna 1,49 evra, je v Avstriji cena kar 1,99 evra. Čeprav gre za identičen izdelek, je domača izbira v tem primeru zagotovo prijaznejša do denarnice.

[[image_2_article_78565]]

Čevapčiči so težje primerljivi, a razlika v ceni ostaja

Ker so čevapčiči v Sloveniji obvezen del vsakega piknika, so seveda pristali tudi na našem seznamu. V avstrijskem Lidlu smo našli le eno vrsto čevapov, ki so bili v času nakupa znižani na 3,95 evra za 500 gramov. Popolnoma enakega izdelka v Sloveniji ni bilo, zato smo izbrali najbolj primerljivega - čevape pakirane v 480-gramskem paketu, za katere smo odšteli 2,69 evra.

Čeprav primerjava torej ni povsem ena na ena, je slovenska različica kljub temu opazno cenejša, tudi brez kakršnegakoli popusta.

[[image_3_article_78565]]

Več alkohola = višja cena?

Pri pivu smo v obeh trgovinah izbrali tisto, ki je bilo v danem trenutku najcenejše.

V Avstriji je bil to priljubljeni Puntigamer Märzen (s 5,1 % alkohola), ki je stal 1,39 evra za pločevinko. V Sloveniji pa smo izbrali pivo Deep z nekoliko nižjo vsebnostjo alkohola (3 %), ki je bilo tudi občutno cenejše, saj je stalo le 0,59 evra

[[image_4_article_78565]]

Po kruh v Avstrijo

Pri kruhu smo primerjali kilogram narezanega kruha, torej eno štruco. V Avstriji je bila najugodnejša izbira tako imenovani hišni kruh, za katerega smo odšteli 1,49 evra. V Sloveniji pa smo kupili Tastino belo štruco, ki je stala 1,59 evra.

Gre za prvi izdelek na našem seznamu, pri katerem je avstrijski Lidl ponudil nekoliko nižjo ceno kot slovenski. 

[[image_5_article_78565]]

Edina 'znamka' je dražja pri sosedih

Za konec smo primerjali še ceno Coca-Cole, ki je bila na našem seznamu edina prava vnaprej določena znamka. V Avstriji so imeli le 500-mililitrske ali 2-litrske plastenke (ki smo jo tudi izbrali), ki so stale 2,79 evra, kar pomeni približno 1,40 evra na liter.

V Sloveniji pa smo kupili klasično 1,5-litrsko plastenko za 1,85 evra, kar znese približno 1,23 evra na liter. Tudi po primerjavi cene na liter je Coca-Cola torej cenejša v Sloveniji, kar pomeni, da lahko pri brezalkoholnih pijačah priporočamo nakup v Sloveniji. 

[[image_6_article_78565]]

Kam po piknik izdelke?

Za nakup petih zgoraj omenjenih izdelkov smo v avstrijskem Lidlu skupaj odšteli 14,10 evrov, od tega 0,50 evra za povratno embalažo. V Sloveniji pa je bil skupni znesek občutno nižji, le 9,70 evrov.

Če odštejemo povratno embalažo (torej sklepamo, da smo jo vrnili), je to še vedno 3,90 evre razlike v prid slovenskemu Lidlu. In če k temu dodamo še stroške goriva, časa in morebitnih vinjet pri obisku trgovine čez mejo, je prihranek pri domačem nakupu še očitnejši. Čeprav se včasih zdi, da so cene v Avstriji bolj ugodne, je pri izbranih izdelkih Slovenija tokrat jasna zmagovalka.

[[image_7_article_78565]]

[[image_8_article_78565]]