Splošne dolžnosti udeleženca v prometni nesreči so podobne v večini držav, so izpostavili na policiji. V primeru, da je nastala manjša materialna škoda, naj si voznik z ostalimi udeleženimi izmenja podatke in v celoti izpolni evropsko poročilo o prometni nesreči. Zaradi lažje izvedbe nadaljnjih postopkov slovenska policija priporoča, da v vseh primerih na kraj pokličemo policijo, ki bo opravila ogled ter izdala potrdilo o poškodbi vozila tuje registracije, ki omogoča neoviran prehod državne meje in vrnitev v domovino.
Če od soudeleženih v nesreči ne moremo pridobiti podatkov o osebah, vozilu in zavarovanju, za podatke zaprosimo policijo. Po možnosti zabeležimo tudi podatke prič in fotografiramo kraj dogodka in poškodovana vozila. V primeru suma, da ste prometno nesrečo povzročili vi, vas lahko namreč tuji varnostni organi “zadržijo” v državi, dokler se ne konča postopek za plačilo kazni oz. postopek pri sodniku.
Če imate vozilo kasko zavarovano in ste za nastanek škode deloma ali v celoti odgovorni ter nameravate povračilo škode uveljavljati pri svoji zavarovalnici, morate tudi ustrezno dokumentirati dokaze o nesreči. V primeru, da vozilo ni vozno ali ne vemo, kako ravnati, pokličemo zavarovalnico, pri kateri imamo sklenjeno zavarovanje avtomobilskega kaska, za dogovor o nadaljnjih postopkih.
V EU potrebno veljavno zavarovanje avtomobilske odgovornosti
Ker je Slovenija članica Evropske unije, morajo vsi vozniki motornih vozil s slovenskimi registrskimi tablicami imeti veljavno zavarovanje avtomobilske odgovornosti za vse države članice. Veljavnost mednarodnega zavarovanja avtomobilske odgovornosti se v tujini najlažje dokazuje z mednarodnim sistemom zavarovanja avtomobilske odgovornosti, t. i. zeleno karto, ki jo izda slovenska zavarovalnica zavarovalcu na podlagi zavarovalne pogodbe zavarovanja avtomobilske odgovornosti in obsega 46 evropskih in sredozemskih držav.
Zeleno karto imejte pri sebi
Za večino držav članic sistema zelene karte slovenskim voznikom ob vstopu v državo ni treba predložiti zelene karte, je pa priporočljivo, da jo imajo pri sebi. Vozniki pa morajo ob vstopu v Albanijo, BiH, Belorusijo, Iran, Izrael, Maroko, Moldavijo Črno goro, Rusijo, Tunizijo, Turčijo in Ukrajino zeleno karto obvezno predložiti ob vstopu v državo.
Z zeleno karto se udeleženci prometnih nesreč identificirajo, ker so na njej navedeni vsi podatki, ki jih potrebujemo za uveljavljanje odškodninskega zahtevka. Prav tako so na zeleni karti navedeni naslovi in telefonske številke nacionalnih birojev, kjer lahko dobimo potrebne informacije v zvezi z uveljavljanjem odškodninskih zahtevkov, ki izvirajo iz prometnih nesreč v tujini.
V državah, ki niso v sistemu zelene karte, pa nekatere slovenske zavarovalnice po splošnih zavarovalnih pogojih zavarovanja avtomobilske odgovornosti prevzemajo obveznost do oškodovanca do višine najnižjih zavarovalnih vsot, predpisanih v Sloveniji.
Slovensko zavarovalno združenje in tiste zavarovalnice, ki v Sloveniji opravljajo zavarovalne posle zavarovanja avtomobilske odgovornosti, obravnavajo kot pooblaščenci tujih odgovornostnih zavarovalnic odškodninske zahtevke slovenskih oškodovancev, ki so utrpeli prometno nesrečo v eni od držav članic sistema zelene karte, ob pogoju, da je povzročitelj nesreče voznik motornega vozila, ki je registrirano v eni od držav članic Evropskega gospodarskega prostora ali Švici.
Če slovenski oškodovanec slučajno ne bi pridobil podatkov o zavarovanju tujega vozila, lahko pri Slovenskem zavarovalnem združenju oz. njegovem informacijskem centru poizve o zavarovanju tujega vozila. Prav tako mu informacijski center posreduje tudi podatek o imenu in naslovu pooblaščenca tuje odgovornostne zavarovalnice v Sloveniji, kjer bo lahko vložil odškodninski zahtevek ter opravil druge postopke glede ocene škode in njene povrnitve, so še zapisali na policiji.
V primeru kraje avtomobila bo pomagalo zavarovanje avtomobilskega kaska
V primeru kraje avta med bivanjem v tujini nam bo v pomoč popolno zavarovanje avtomobilskega kaska. To namreč vključuje tudi nevarnost kraje vozila in krije škodo zaradi izginitve zavarovanih stvari, ki je posledica kaznivega dejanja tatvine, ropa ter protipravnega odvzema vozila, pa so za STA pojasnili v Slovenskem zavarovalnem združenju.
Primer v tujini je treba takoj prijaviti policiji ter kontaktirati svojo zavarovalnico prek telefona ali spleta zaradi prijave zavarovalnega primera in pridobitve napotkov glede postopka nadomestila nastale škode, povezane z odtujitvijo vozila, vključno z najemom nadomestnega vozila.
Kdor ima sklenjeno zavarovanje avtomobilske asistence, lahko v primeru okvare vozila pokliče zavarovalnico, ki mu bo nudila ustrezno pomoč in kritje stroškov. Zavarovanje avtomobilske asistence namreč zagotavlja zavarovancu različne oblike pomoči oz. kritje stroškov v primeru, ko je vozilo nevozno ali neprimerno za vožnjo zaradi okvare, poškodbe, uničenja ali izginotja zavarovanega vozila, pa tudi v primeru, ko v zavarovanem vozilu zmanjka goriva ali ima zavarovanec težave s ključi.