Na Agenciji za varnost prometa (AVP) letos ponovno pozivajo k odgovorni vožnji v prazničnem času. Do konca letošnjega novembra so zabeležili 1365 prometnih nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci v prometu. Kar 61 odstotkov anketiranih je priznalo, da so po uživanju psihoaktivnih snovi sedli za volan, so sporočili z agencije.

Skoraj polovica ob tem zaužila še alkohol

Na AVP opozarjajo na uničujoč vpliv, ki ga lahko ima vožnja pod vplivom alkohola, in posebej izpostavljajo nevarnosti zlorabe drog v prometu in nevarnih kombinacij drog, alkohola, zdravil in psihoaktivnih snovi.

"V naši letošnji anketi je kar 61 odstotkov vprašanih priznalo, da so po uživanju psihoaktivnih snovi sedli za volan. Kot da to ni dovolj, je skoraj polovica od teh zaužila še alkohol," je v sporočilu izpostavila direktorica AVP Simona Felser. Hkrati je poudarila, da takšni vozniki povzročijo kar 29 odstotkov vseh smrtnih žrtev.

V vseh zabeleženih prometnih nesrečah je umrlo 17 oseb, kar je enako kot lani. Na agenciji beležijo enako število hudo poškodovanih kot lani, in sicer 120, ter 579 lažje poškodovanih kot lani (542), kar je 6,8 odstotka več. Povprečna stopnja alkoholiziranosti naj bi tako do konca letošnjega novembra v vseh prometnih nesrečah znašala 1,38 promila, v smrtnih prometnih nesrečah pa 1,43 promila.

Pijani vozili prehitro ali v napačno smer

Po podatkih agencije so najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola vozniki iz starostnih skupin 25-34 let in 35-44 let. Smrtne nesreče pa so najpogosteje posledica neprilagojene hitrosti in nepravilne smeri vožnje alkoholiziranih voznikov.

AVP skrbi podatek, da so letos najmlajši alkoholizirani povzročitelji prometnih nesreč, stari od 15 do 17 let, povzročili za petino več prometnih nesreč kot v enakem obdobju lani. "Že pri koncentraciji 0,5 promila alkohola se verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila pa poveča osemkrat v primerjavi s treznim voznikom. Pri 1,5 promila se tveganje za nastanek prometne nesreče poveča za kar 22-krat," so ob tem poudarili.

Do novembra letos so policisti izvedli 407.946 alkotestov, od katerih je bilo 9.440 pozitivnih. Poleg tega so odredili 1.278 strokovnih pregledov na droge. Pri povzročiteljih prometnih nesrečah pa je bil strokovni pregled na droge pozitiven v 91 primerih, so navedli na AVP.

Zmanjšanje pozornosti in podaljšanje reakcijskih časov

Poleg nevarnosti alkohola opozarjajo tudi na vpliv drog na varno vožnjo ter izpostavljajo, da ima vsaka droga specifične akutne učinke in trajanje teh učinkov. "Večina psihoaktivnih substanc zmanjša pozornost in podaljša reakcijske čase," je pri tem poudaril zdravnik iz kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana Martin Kurent. Ob tem so na AVP izpostavili še negativen vpliv nekaterih zdravil na varno vožnjo. Zato opozarjajo voznike, naj vedno prej preverijo možne vplive zdravil na sposobnost za varno vožnjo.

Tudi letos bo v zadnjih tednih decembra potekala nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi, pri čemer bodo policisti povečali nadzor na cestah po Sloveniji, še posebej v času prazničnih dogodkov.