Dva ovinka sta ga ločila od doma, ko je njegovo vozilo odneslo s ceste v dolino. Ker ni bil pripet, ga je vrglo iz vozila, padec ga je hudo poškodoval. Čeprav je od nesreče minilo že 10 let, se ga Vladimir še vedno spomni, kot da se je zgodilo včeraj.
»Edini, ki so me lahko obdržali pri življenju, so bili odlični reševalci iz Nove gorice in zdravniki in medicinske sestre iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana,« pove Vladimir in razkrije, da je po tem, ko so ga reševalci prepeljali v Ljubljano, prestal osem urno operacijo. Tretji dan po nesreči je umrl, a ga je zdravniško osebje uspelo reanimirati. Za to jim bo vedno hvaležen. Ko je prišel dovolj k sebi, je sledila kruta resnica: doživel je poškodbo vratnih vretenc, zaradi česar bo do konca življenja tetraplegik. Zgornji del telesa od pazduhe do stopal ima ohromljen.
Ob pomoči zdravnikov in zdravstvenemu osebju se je na novo učili osnovnih veščin
Ko so ga odpustili iz kliničnega centra, je zdravljenje en mesec nadaljeval na navadnem oddelku, nato pa je pol leta preživel na Univerzitetnem rehabilitacijskem centru Soča. Tam se je moral znova naučiti najbolj osnovnih življenjskih spretnosti: "Recimo po dveh ali treh mesecih sem si prvič sam zobe umil. Zdaj si predstavljajte, da ti en drug s krtačko po ustih šari, je malo čudno, ne? In ko po treh mesecih prideš do tega, da lahko z rokami krtačko primeš in si lahko sam začneš zobe umivati, je en tak zelo velik napredek, kar je človeku samoumevno".
[[image_1_article_67057]]
Kot je še dodal, je na začetku bilo okrevanje zelo naporno, predvsem ker se je moral posvetiti samo sebi. Na srečo je vso potrebno moč in motivacijo našel v ženi in sinu, ki je takrat imel šele štiri leta, zdaj je pa že najstnik, ki bo kmalu zaključil osnovno šolo. Zato Vladimir ni obupal, ampak je svoje življenje povsem obrnil in zdaj, kljub omejitvam, skuša živeti kar se da polno. Tako je postal športnik, najprej se je preizkusil v atletiki, nato je nov izziv našel v lokostrelstvu, lani je celo začel s potapljanjem – nenavaden šport, ki zahteva visoko stopnjo discipline, natančnosti in samozavesti, pa tudi mentalne osredotočenosti in samozaupanja. Vladimir pravi, da je veliko stvari, za katere sprva misliš, da jih ne boš mogel več početi, potem pa ugotoviš, da se z voljo vseeno da.
Poškodbe hrbtenjače predvsem posledica prometnih nesreč in padcev doma
Po podatkih Statističnega urada RS (SURS), so policisti na slovenskih cestah v letu 2023 obravnavali 19.780 evidentiranih prometnih nesreč, kar je 6 odstotkov več kot v letu 2022. Lani je na slovenskih cestah umrlo 82 ljudi, kar je sicer manj kot leto prej, a žal samo za 3 osebe.
V Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Republike Slovenije - Soča (URI Soča) pravijo, da so poškodbe hrbtenjače, ki so posledica prometnih nesreč, pogoste. Pri nas vsako leto utrpi poškodbo hrbtenjače okoli 40 ljudi, med glavnimi razlogi za poškodbe pa so prometne nesreče, predvsem motoristvo in padci doma. Kot še dodajajo, so posledice poškodbe hrbtenjače za posameznika običajno zelo hude, povzročijo paraplegijo ali tetraplegijo, rehabilitacija pa je dolgotrajna. Kot je poudaril, bi marsikatero od teh nesreč bilo mogoče preprečiti, če bi se zavedali, kakšne nevarnosti prežijo na nas, in včasih ravnali drugače, bolj premišljeno in previdno. Na posledice poškodb hrbtenjače redno opozarjajo tudi v Zvezi paraplegikov Slovenije. Pravijo, da je poškodbe hrbtenjače mogoče ustaviti, saj da so razlogi za poškodbe raznoliki, a da jih z vestno uporabo pravil in navodil, ki so oblikovana z namenom, da bi varovala življenja in zdravje ljudi, lahko preprečimo. Sem seveda spadajo tudi prometne nesreče, ki bi se jim ob upoštevanju prometnih pravil, lahko izognili. V zvezi sicer organizirajo številne preventivne dejavnosti, delujejo pa tudi na oddelku v URI Soča.