Socialni demokrati Maribor so spregovorili o stališčih v zvezi s posvetovalnim referendumom o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo. V zapisu poudarjajo, da aktivno spremljajo aktivnosti povezane z referendumom ter da so se danes sestali s poslanko mag. Bojano Muršič. Na srečanju jim je poslanka predstavila dosedanje in načrtovane aktivnosti, povezane s tem pomembnim vprašanjem, ob tem pa so na podlagi izmenjave mnenj in odzivov v javnosti oblikovali svoje stališče.
Premalo informacij, da bi lahko presodili, ali je projekt ekonomsko upravičen in vzdržen
V SD Maribor poudarjajo, da podpirajo projekte, ki bodo zagotavljali stabilno in ekonomsko vzdržno oskrbo z električno energijo. Med možnimi tehnološkimi rešitvami izpostavljajo tudi projekt izgradnje drugega bloka Jedrske elektrarne Krško (JEK2). Vendar opozarjajo: "Ugotavljamo, da je v tem trenutku na razpolago premalo oziroma skoraj nič informacij, na osnovi katerih bi lahko presodili, da je projekt izgradnje JEK2, ekonomsko upravičen in vzdržen. Gre namreč po nekaterih informacijah za projekt vreden več deset milijard evrov in obdobje gradnje deset ali pa še več let. Za realno presojo, je pri tako velikih investicijah, ki po nekaterih ocenah presegajo letni proračun RS, potrebno zagotoviti ustrezne podlage iz katerih bo razvidno kakšnim tveganjem (finančnim, tehnološkim ipd.) se bomo izpostavili."
Posvetovalni referendum vidijo kot raziskavo javnega mnenja o sprejemljivosti nadaljnje rabe jedrske energije v Sloveniji. Zato pričakujejo, da bo pred začetkom projekta JEK2 potrebno bolje in bolj konkretno obvestiti javnost o vseh učinkih gradnje, saj gre za projekt, ki bo imel dolgoročne posledice za več generacij prebivalcev.
Neodvisen nadzor in pregled finančnih sredstev
"Pričakujemo, da bo vodilne in nadzorne strukture v GEN Energiji in ostali vpleteni, v prihodnje transparentno predstavljale in poročale o izbiri tehnologij in porabi sredstev za izdelavo podlag za sprejemanje odločitev. Zato bi veljalo razmisliti, da aktivnosti spremlja tudi neodvisen organ, ker se ocena potrebnih finančnih sredstev za izdelavo podlag giblje med 100 in 150 mio. evrov," so še opozorili v stranki.
"Vzporedno se odpira tudi vprašanje okrog razgradnje obstoječe JEK predvsem z vidika potrebnih in do sedaj zbranih finančni sredstev, saj o tem v javnosti ni nobenih informacij. Po našem prepričanju pa tudi razgradnja lahko predstavlja težavo, če ne celo problem, kar kažejo primeri v tujini. Po zadnjih javno dostopnih podatkih bi naj Sklad NEK v 27 letih, do 2022, zbral 222.081.747 EUR. V primerjavi s stroški razgradnje v do sedaj znanih primerih je to absolutno premalo," poudarjajo v SD Maribor.
Rezultat referenduma ni bianco menica
V stranki še menijo, da rezultat posvetovalnega referenduma ne sme biti razumljen kot bianco menica za nadaljnje aktivnosti, temveč napotilo vsem, ki se bodo s projektom ukvarjali, za delovanje z največjo stopnjo skrbnosti, iskanje najboljših in ekonomsko sprejemljivih tehnoloških rešitev.