Glede na spremembe, ki veljajo od 1. oktobra dalje, vedno bolj v ospredje prihaja moč, s katerimi električni porabniki bremenijo električno omrežje. Omrežja se naj ne bi obremenjevalo bolj, kot je dogovorjeno z močmi v posameznih časovnih blokih.

Moči porabe energije se seštevajo

Sedaj postaja pomembno, koliko električnih uporabnikov se uporablja sočasno, ker se njihove moči seštevajo. Koristno je tako, da vsaj približno poznamo moči posameznih naprav oziroma gospodinjskih pripomočkov. Ob sočasnem delovanju se tako vrednosti seštevajo, s kolikšno močjo obremenjujemo omrežje oziroma ali ga obremenjujemo bolj, kot bi ga smeli glede na dogovorjeno moč.

V časovnem bloku 1 je tako premišljena uporaba električnih naprav v gospodinjstvu najbolj pomembna, saj je tarifa za omrežnino najvišja. Gre za štirikrat višjo tarifo kot v bloku 2 ter 18-krat višja v bloku 3.

Potrebno računati tudi na vedno priključene aparate

Če dodamo primer. Dve indukcijski plošči obremenita z močjo 2-krat po 2,5 kW ali še več. Če ob tem prižgemo še pečico, so to še dodatni 3 kW. Skupno gre za 8 kW, kar je preveč.

Paziti je potrebno tudi, saj vse naprave ne delujejo ves čas z maksimalno močjo. Vsaka naprava namreč deluje z maksimalno močjo zgolj toliko, dokler ne doseže želene temperature, potem pa ta moč upada. Med tem ko kuhamo, moramo paziti, da recimo ne uporabljamo pomivalnega ali pralnega stroja. Tudi močnejše sesalnike je bolje uporabljati po ali pred kuhanjem. 

Nekateri gospodinjski aparati so priključeni ves čas, tak primer je hladilnik. Tudi številne luči imamo prižgane, prav tako nekaterih elektronskih naprav ne izklapljamo. Vse to je potrebno upoštevati pri obremenjevanju omrežja. 

Na portalu Moj Elektro lahko spremljamo dnevne obremenitve omrežja

Nekatere naprave lahko brez težav uporabljamo tudi v delih dneva, ko veljajo bloki z nižjo tarifo omrežnine. Primer, da lahko pralni in pomivalni stroj zaženemo ponoči. Enako je s polnjenjem električnega avtomobila. 

Na portalu Moj Elektro lahko dobimo natančne podatke o tem, kdaj in koliko z uporabo določene električne naprave obremenjujemo omrežje. Podatki se spremljajo za en dan nazaj. 

Testirajte se

Naredite enomesečni test ter v oktobru uporabljajte aparate kot običajno. Potem pa sprotno na portalu Moj Elektro, najbolje vsak dan, spremljajte, koliko ste obremenili omrežje. Tako boste hitro in enostabno ugotovili, katerih aparatov ne smete uporabljati sočasno ter v katerem bloku.