Psom v živilske trgovine v Sloveniji ni dovoljen. Preverili smo, kam pa s svojim štirinožnim prijateljem lahko vstopate.
V Zakonu o zaščiti živali je zapisano, da psi vodiči slepih in psi pomočniki invalidov lahko na vsa javna mesta ter sredstva javnega prevoza stopajo skupaj z svojim skrbnikom. Nikjer pa ni zabeleženo, kako je z vstopom psov, ki niso vodniki.
Psom v živilske trgovine v Sloveniji ni dovoljen. Gre torej za vse trgovine, ki ponujajo sadje, zelenjavo, kruh ter druge sveže izdelke. Trgovci so namreč zavezani k strogim higienskim ukrepom. Kot nam povedo v Tuš-u, je v vse njihove poslovalnice vstop psom prepovedan: »Po uredbi o higieni živil je treba preprečiti dostop domačih živali v prostore, v katerih se pripravlja hrana, se z njo ravna ali se shranjuje. Zato vstop psov ali drugih domačih živali v trgovine z živili ni dovoljen.«
Vstop načeloma ni dovoljen v trgovske centre, obstajajo izjeme
Prav tako je vstop z živalmi prepovedan v največjem mariborskem nakupovalnem središču Europarku, kjer nam pojasnijo, da so sicer mogoče nekatere izjeme: »V Europarku se zavzemamo za kakovostno in bogato ponudbo, saj se v naših prostorih nahaja tudi specializirana prodajalna zanje. Sklenili smo dogovor, da v določenih primerih naredimo izjemo. V primeru nakupa v trgovini za male živali, lahko lastniki psov, v kolikor gre za pse/živali manjše ali srednje rasti, živali do prodajalne prinesejo v prilagojeni torbi ali naročju. Na tak način upoštevamo želje in pričakovanja čim širšega kroga obiskovalcev.«
Se pa zavedajo, da so vstopi psov postali stalnica v tujini. Slovenci so trenutno še vedno bolj naklonjeni prepovedi vstopa psom, zato se za te spremembe še niso odločili: »Trendi v svetu pa kažejo, da vstop psom na javna mesta postaja nekaj običajnega, čemur bomo v prihodnje morda sledili tudi mi. V vsakem primeru pa morajo tudi lastniki poskrbeti, da so psi primerno socializirani,« dodajo iz Europarka.
Psi so dobrodošli v številnih neživilskih prodajalnah
Preverili smo, v katerih prodajalnah pa so psi dovoljeni. V trgovine Obi je mogoče priti s kužkom, vendar ga je potrebno imeti na povodcu. Sami so pred leti tudi imeli reklamo »Vzemi me s seboj-ven iz avta v Obi,« kjer so želeli, da stranke svojih psičkov ne puščajo v avtomobilu v času nakupovanja.
Prav tako je v trgovine Harvey Norman dovoljen vstop s psom, ki pa seveda more upoštevati določila, da je na povodcu in s tem ne moti drugih kupcev.
Tudi na spletni strani Pepco imajo zapisano, da so hišni ljubljenčki dovoljeni, vendar jih morajo kupci imeti v naročju, košari oziroma nahrbtniku ali pa na povodcu v bližini skrbnika. Prav tako more lastnik zagotoviti košari, da njegova žival ne moti drugih nakupovalcev in je v celoti odgovoren za škodo, ki bi jo ustvaril njegov ljubljenček.
V Ikeo je vstop dovoljen psom do višine 50 cm. Višino lahko kupci izmerijo v vstopu v trgovino. »Zavedamo se, da pes predstavlja več kot le običajnega hišnega ljubljenčka - je član družine.« vendar pa se glede na zakonodajo, psi ne smejo zadrževati v prostorih, kjer se streže hrana, zato psi niso dovoljeni v njihovi restavraciji.
V večino poslovalnic Pošte Slovenije je vstop psom dovoljen, na vratih je tudi nalepka psom prijazna poslovalnica, ki označuje dovoljenje.
Vsekakor pa je vstop dovoljen v vse specializirane prodajalne prehrane in opreme za pse, mačke, glodavce, ptice ter plazilce, kjer so prihoda hišnega ljubljenčka vedno veseli.
V tujini so psi v trgovinah stalna praksa
Iz društva za zaščito in pomoč živalim in njihovim skrbnikom Animal Angels Slovenia, so nam odgovorili lastniki psov in predstavili njihov pogled na dano problematiko. Kot nam pove ena izmed lastnic psa, se sama večkrat odpravi v Italijo, kjer so psi povsod dobrodošli. Na drugi strani pa je s kužki šla na izlete po Sloveniji, kjer pa je doživela številne slabe izkušnje.
Prav tako nam je bralka dejala, da se sama večkrat odpravi na nakup v sosednjo Avstrijo, kjer je mogoče videti mnogo psov, vseh velikosti v trgovskih centrih in živilskih trgovinah.
Na sosednjem Hrvaškem so vedno bolj aktualne tudi pasje plaže. S tem se številni, ki si svojih počitnic ne predstavljajo brez svojega pasjega prijatelja, pogosto odločajo za to možnost.
Psi v trgovini tako prinašajo številne izzive in priložnosti. Z ustreznimi pravili ter odgovornim ravnanjem lahko psi v določenih trgovinah ustvarijo prijetno izkušnjo tako za stranke kot tudi lastnike psov. Ključno pri tem je ravnovesje med potrebami ljubiteljev hišnih ljubljenčkov, kot tudi zagotavljanjem varnega in čistega okolja za vse obiskovalce. Politika trgovin, ki upošteva higieno, varnost ter dobrobit živali lahko omogoča, da so tudi psi lahko pozitivna dopolnitev vsakdanjega nakupovalnega doživetja.