Za preklic takšne mednarodne pogodbe je namreč treba v DZ zbrati dvotretjinsko večino, je poudaril. Podpredsednik NSi Jernej Vrtovec pa je premierju Robertu Golobu očital izjemno tvegano ravnanje.
Kot je v posnetku na družbenem omrežju X dejal prvak opozicije, je premierjev predlog posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu "butast iz več razlogov, nenazadnje tudi iz formalnega".
Brez dvotretjinske večine ni mogoče izstopiti
"Slovenija je vstopila v Nato z ratifikacijo mednarodne pogodbe, ki jo v skladu s 3.a členom slovenske ustave sprejme državni zbor z dvotretjinsko večino. Te dvotretjinske večine za izstop iz Nata oziroma za preklic takšne pogodbe doktor Golob v državnem zboru nima, zato brez panike - Slovenija ne bo izstopila iz Nata," je poudaril.
Te moči aktualna vladna koalicija nima, ima pa dovolj moči, da do konca mandata naredi še veliko škode, je ocenil. "Zato bi bilo dobro, da je ta čas čim krajši," je dodal.
Napoved referenduma izjemno tveganno početje
Vrtovec pa je ocenil, da je šel Golob z napovedjo tega referenduma "najdlje čez rob v tem mandatu". "To ni le neodgovorno, to je politično skrajno in varnostno izjemno tvegano početje," je zapisal na omrežju X.
Zamisel, da bi Slovenija izstopila iz tega zavezništva, ki že desetletja zagotavlja mir, stabilnost in varnost tudi v Evropi, je po njegovih besedah absurdna. "Pomeni igranje z ognjem in s prihodnostjo države," je navedel.
"V času, ko se varnostna slika v Evropi slabša, ko Rusija nadaljuje z agresijo v Ukrajini in ko so grožnje proti zahodnim vrednotam vse močnejše, Slovenija ne sme kolebati. Potrebujemo resno politiko, strateško načrtovanje in zanesljive voditelje, kjer dana zaveza velja," je dodal.
Svoboda napoedala referendum
Iz največje vladne stranke Gibanje Svoboda so namreč v petek sporočili, da bodo prihodnji teden vložili predlog posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu, saj da je to pravo vprašanje, na katerega morajo dobiti odgovor državljanov.
Njihovo sporočilo je sledilo glasovanju v DZ, na katerem so poslanci na predlog Levice podprli razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov. Soglasno so ga podprli še v SD, pa tudi v opozicijskih SDS in NSi. Proti so bili vsi poslanci Gibanja Svoboda.