Na včerajšnjem referendumu so volivci z veliko večino zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti. Proti zakonu je glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, kvorum za zavrnitev pa je bil presežen z več kot 400.000 glasovi proti. Udeležba je bila 25,93-odstotna, kar je bilo dovolj za uspeh nasprotnikov zakona.

Janša: “Zmaga razuma”

Predsednik SDS Janez Janša je izid referenduma označil kot "zmago razuma" in dodal, da je šlo za jasen signal proti usmeritvi aktualne vlade: "Danes je Slovenija naredila velik korak k temu, da si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj."

Meni, da je vlada doživela dve klofuti: zaradi "neupravičenih privilegijev za peščico" in zaradi pozivov k bojkotu referenduma. “Več kot 400.000 volivcev je glasovalo za razum,” je dejal in ocenil, da bi vsaka normalna vlada po takšnem porazu odstopila. Napovedal je stopnjevanje pritiska SDS vse do predčasnih volitev.

Na oceno koalicije, da je neudeležba zmaga, je Janša odgovoril: "Tudi mi bi lahko rekli, da smo zmagali na zadnjih volitvah, ker mnogi niso volili za Svobodo. Takšna logika je nesmiselna."

Golob: “Desnica ni prepričala večine”

Premier Robert Golob je na rezultat reagiral z oceno, da večina volivcev ni nasedla desnici. “Tri četrtine volilnega telesa se ni odzvalo na njihov klic. S svojimi lažmi in manipulacijami desnica večine ni prepričala,” je dejal. Referendum je označil za notranje preštevanje desnice, ki je po njegovem mnenju zanj zapravila skoraj sedem milijonov evrov javnega denarja.

Tonin: “Začetek konca Golobove vlade”

Predsednik NSi Matej Tonin je ob referendumu poudaril, da je “demokracija zmagala nad bojkotom”. Po njegovem mnenju se je s tem rezultatom začel konec aktualne vlade. “Od danes bo vse lažje in zmaga desnosredinske vlade mogoča,” je zatrdil.

Obenem je izrazil pričakovanje, da bi ministrica za kulturo Asta Vrečko morala odstopiti. Čeprav odgovornost pripisuje premierju, dvomi, da bo ta prevzel politično odgovornost. “Mislim pa, da je zaušnica volivcev jasna,” je zaključil.

Vrečko: “Referendum kot politični manever”

Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je referendum označila za poskus desnice, da se politično prešteje. “SDS je za to porabila več kot šest milijonov evrov in mimogrede še popljuvala umetnike in vlado,” je dejala. Poudarila je, da referendum ni bil izrekanje proti umetnikom, ampak politični manever SDS.

Poziv k bojkotu po njenem ni bil napaka, koalicija pa po njenem ostaja enotna. “Kulturnikov nima nihče pravice poniževati,” je poudarila in dodala, da “večina ceni njihovo delo – to so vsi tisti, ki so ostali doma”.

Vrečko je SDS obtožila, da je začela predvolilno kampanjo na plečih umetnikov. Opozorila je tudi, da po zavrnitvi velja zakon iz leta 1974 in da odgovornost za to nosi opozicija: “Zaradi njihovega manevra sodobnega zakona ne bomo imeli.”