Kot ugotavljajo v mediju Pod črto, je rast števila okuženih v Sloveniji kart trikrat počasnejša kot v Italiji ali na Kitajskem. Tako vsaj kažejo trenutne statistike, ki pa se seveda še vedno lahko drastično spremenijo. Trenutno se epidemija koronavirusa v Sloveniji širi s faktorjem 1,1, kar pomeni, da je vsak dan približno 10% obolelih več kot prejšnji dan. Vsaki teden je število okuženih v Sloveniji po trenutnih statistikah tako podvojeno, v Italiji in na Kitajskem pa se je število okuženih podvojilo na vsake tri dni.
Širjenje koronavirusa v Sloveniji trenutno manjše od širjenja gripe
Slednje bi lahko pomenilo, da so bili v Sloveniji sprejeti ukrepi učinkoviti, očitno tudi pravočasni. Če je širjenje okužbe manjše od 1,3, potem je govora o uspešni zajezitvi širjenja virusa. Za primerjavo, faktor širjenja gripe je prav tako 1,3. Kot pa navajajo v imenovanem mediju, bi lahko na hitrost širjenja okužbe vplivala tudi gostota poselitve. Pokrajina Lombardija je denimo približno tako velika kot Slovenija, ima pa petkrat toliko prebivalcev. Po drugi strani pa je otok Singapur s 5,6 milijoni prebivalcev velik kot Ljubljana, a so hkrati uspeli dodobra zajeziti nadaljnje širjenje, poleg tega pa ne beležijo niti ene smrtne žrtve zaradi koronavirusa.
Vrha epidemije še ni pričakovati
A navsezadnje se je v Sloveniji epidemija šele pričela, vrha pa do konca tedna še ni pričakovati, je v izjavi za javnost dejal Matjaž Jereb, vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana: “Upamo, da bo dotok novih bolnikov podaljšan in da vrh ne bo dosežen prehitro, ker bomo le tako obvladali položaj.”
Nekateri v samoizolaciji, drugi še vedno delajo
A glede na to da je delež prebivalstva v samoizolaciji, drugi še vedno delajo naprej. Cele proizvodne hale so še vedno polne delavcev, ki so bodidi zaščiteni bodisi ne, ne pozabimo tudi na delavce migrante, ki vsakodnevno migrirajo v sosednjo Avstrijo, kjer so samo danes našteli 385 novih primerov. Število okuženih v državi je tako naraslo na 3,967. Ukrep karantene tako ni docela izpolnjen in vprašanje, kako dolgo še bo tak sistem sploh vzdržal.