Vlada je na današnji seji sprejela ukrep, da izraelskega ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben-Gvira in finančnega ministra Bezalela Smotriča razglasi za nezaželeni osebi, je sporočila zunanja ministrica Tanja Fajon, po poročanju STA.

Prvi tovrstni ukrep na ravni EU

Po poročanju 24ur.com je na novinarski konferenci Fajon pojasnila, da je Slovenija sprejela prve sankcije proti Izraelu na nacionalni ravni in dva ministra izraelske vlade, za finance in nacionalno varnost, razglasila za nezaželeni osebi v Sloveniji. Gre za prvi tovrstni ukrep te narave na ravni Evropske unije. S tem želi vlada RS Izraelu sporočiti, da morajo prenehati s "pobijanjem nedolžnih civilistov v Gazi".

Slovenija z ukrepom o razglasitvi dveh ministrov za nezaželeni osebi dela nov korak v EU, ki ga ni naredila še nobena država, je dejala ministrica in dodala, da so v pripravi tudi drugi nacionalni ukrepi. "To je pritisk na izraelsko vlado, verjamem, da ga bomo sposobni v Sloveniji samozavestno nadaljevati," če se razmere v Gazi ne izboljšajo, je poudarila, kot poroča STA.

"Gre za ministra, ki s svojimi genocidnimi izjavami spodbujata skrajno nasilje in hude kršitve človekovih pravic Palestincev. Javno zagovarjata širitev nezakonitih izraelskih naselbin na Zahodnem bregu, prisilne izselitve Palestincev in pozivata k nasilju zoper civilno palestinsko prebivalstvo," navaja vlada RS v sporočilu za javnost. Izraelska ministra s svojimi dejanji in stališči po mnenju vlade spodbujata etnično čiščenje Zahodnega brega in Gaze. 

Sankcije proti Ben-Gviru in Smotriču so sredi junija že sprejele Kanada, Avstralija, Nova Zelandija, Združeno kraljestvo in Norveška. Zunanji ministri peterice držav so oba izraelska ministra v skupni izjavi obtožili spodbujanja nasilja nad Palestinci na Zahodnem bregu, Gaze pri tem niso omenjali.