Med drugim opozarjajo, da predlog podaljšuje čas študija za izredne študente. Na ministrstvu so pojasnili, da želijo s spremembo za vse študente poenotiti število ur predavanj, vaj in obveznosti.

Predstavnik študentov v Skupnosti samostojnih visokošolskih zavodov, Matej Mušič, je po sestanku na ministrstvu v izjavi za medije pojasnil, da je peticijo do zdaj podpisalo okoli 2600 študentov z DOBA Fakultete in drugih zasebnih visokošolskih zavodov.

Časovno prilagojen študij

Kot največjo težavo je izpostavil podaljševanje trajanja študija z uvedbo časovno prilagojenega študija, ki naj bi nadomestil izredni študij. Po njegovih navedbah naj bi se trajanje iz enega leta podaljšalo na dve, kar pomeni, da bi dodiplomski študij trajal šest let. "Če je nekdo sposoben študij opraviti hitreje, o tem odloča profesor na izpitu, ne pa zakon, ki določa obremenitve, zaradi katerih hitrejši študij ni mogoč," je dejal Mušič.

Na ministrstvu so po sestanku v pisni izjavi pojasnili, da želijo z uvedbo časovno prilagojenega študija preseči dosedanje razumevanje, po katerem imajo izredni študenti v primerjavi z rednimi na istem akreditiranem študijskem programu manj ur predavanj, vaj in drugih obveznosti, oboji pa pridobijo isto stopnjo izobrazbe.

Študij enega letnika raztegnjen na dve leti

Dodali so, da se bo nov časovno prilagojen študij izvajal v polnem akreditiranem obsegu, pri čemer bo študij enega letnika trajal do dve leti. Namenjen bo študentom, ki so zaposleni oziroma študij ni njihova primarna dejavnost. Zatrjujejo, da se za študente, ki že izredno študirajo, ne bo nič spremenilo. Študij bodo lahko zaključili po sedanjem sistemu. Izpostavili so, da je predlog novega zakona nastal v širokem soglasju in je trenutno še v medresorskem usklajevanju.

Študentje DOBA Fakultete v peticiji zahtevajo ohranitev izrednega študija, ohranitev statusa in pravic izrednih študentov ter enakopraven položaj izrednih študentov na javnih in zasebnih visokošolskih ustanovah z dodeljevanjem subvencij ali voucherjev. Predlog zakona namreč predvideva brezplačen časovno prilagojen študij za študente javnih fakultet oziroma zasebnih fakultet s koncesijo.

Zahtevajo tudi možnost časovne in organizacijske prilagoditve izvedbe izrednega študija na visokošolskem zavodu brez obveznega podaljševanja trajanja študija, ukinitev samoumevnega financiranja izrednega študija na javnih univerzah, dialog med odločevalci in študentskimi predstavniki ter upoštevanje socialnih posledic sprememb zakonodaje, ki vplivajo na študente in širšo skupnost.

Podpora peticiji tudi v ŠOS

V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so za STA pojasnili, da peticijo študentov DOBA Fakultete podpirajo v delu, ki se nanaša na pravice študentov. So pa skupaj z drugimi v delovni skupini za pripravo novega predloga zakona podprli idejo o preoblikovanju izrednega študija v časovno prilagojen študij.

Poudarjajo namreč, da je izredni študij v preteklih letih študentom nudil manjše obremenitve kot redni študij, pri tem pa ni zagotavljal doseganja enakih učnih izidov, kar po mnenju ŠOS in delovne skupine ni bil namen izrednega študija.

"Na ŠOS smo sodelovali v delovni skupini za pripravo novega predloga zakona, kjer smo pri predlogu uvedbe časovno prilagojenega študija izpostavili, da se ukinjajo pravice in ugodnosti iz naslova statusa študenta. Predlagali smo, da se študentom na tej novi obliki študija zagotovijo pravice in ugodnosti v enakem obsegu, kot jih imajo redni študenti," so zapisali. Dodali so, da se jim zdi nujno, da imajo študenti na časovno prilagojenem študiju enake pravice in ugodnosti kot kolegi na rednem študiju.