V poslanski skupini NSi ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pozivajo, da iz obveznega zdravstvenega zavarovanja izvzame kritje stroškov operacij za spremembo spola. Poudarjajo, da se povečuje število ljudi, ki na zdravstvene storitve čakajo nad dopustno čakalno dobo in menijo, da je presoja o financiranju določenih storitev nujna.
24 tisoč evrov za operacijo, stroške v celoti krije ZZZS
V poslanski pobudi izpostavljajo primer Slovenca, ki se je v okviru spolne tranzicije odločil tudi za postopek telesne tranzicije. Po pridobitvi psihiatričnega mnenja je najprej začel s hormonsko terapijo, nato pa so ga napotili na operacijo genitalij v tujino. Operacija na zasebni kliniki v Beogradu je stala približno 24.000 evrov, stroške pa je v celoti pokril Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
"Ministrici za zdravje zato dajemo pobudo, da nemudoma poskrbi za dopolnitev pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja na način, da ZZZS ne bo več porabljal davkoplačevalskega denarja za financiranje postopkov medicinske potrditve spolne identitete, temveč bo denar raje namenil za nujnejše storitve," so navedli.
V NSi izpostavljajo, da trenutno nad dopustno čakalno dobo čaka 156.753 ljudi, kar predstavlja že več kot polovico vseh čakajočih na zdravstveno storitev, v enem letu pa se je število nedopustno čakajočih dvignilo za 13 odstotkov. "Zato je še toliko bolj potrebna ustrezna presoja, katere storitve so nujne in potrebne, da se krijejo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, in katere ne," so zapisali.
Prevolnik Rupel zato dajejo pobudo, da poskrbi za dopolnitev pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja na način, da ZZZS ne bo več porabljal davkoplačevalskega denarja za financiranje postopkov medicinske potrditve spolne identitete, temveč bo denar "raje namenil za nujnejše storitve", poudarjajo v poslanski skupini NSi, poroča STA.