Člani odbora za infrastrukturo, okolje in prostor bodo na današnji nujni seji pretresli interventni zakon, ki prinaša ukrepe za pomoč gospodinjstvom, gospodarstvu in občinam po ujmi, ki so državo prizadele v začetku meseca. Zakonski predlog vsebuje tudi sanacijske in preventivne ukrepe na javni infrastrukturi, vodotokih in protipoplavni zaščiti.
Izredna pomoč v enkratnem znesku
Predlog zakona med drugim prinaša posebno zvišano izredno denarno socialno pomoč prizadetim, ki bo lahko izplačana v enem znesku, moratorij na odplačevanje posojil in posebne prostovoljne solidarne sobote v gospodarstvu za zbiranje sredstev za obnovo.
Predvideva tudi hitrejše zaposlovanje tujcev, ko gre za kadre, potrebne za izvedbo obnove. Vlada med drugim načrtuje še poenostavitve in pospešitev birokratskih postopkov, tudi na področju javnega naročanja, premestitve javnih uslužbencev tja, kjer bodo potrebe največje, in vključitev brezposelnih v sanacijo.
V veljavo bi stopil 1. septembra
Za učinkovito izvedbo obnove bodo v sklopu posebne vladne službe za obnovo oblikovane tudi tehnične pisarne na terenu.
Zakon bi začel veljati s 1. septembrom, večina ukrepov pa bi veljala do konca leta.
Za financiranje obnove je predvidena ustanovitev posebnega sklada. Vanj se bodo stekala sredstva iz državnega proračuna, evropska sredstva in sredstva iz drugih virov, npr. donacij.
Med potencialnimi evropskimi viri za financiranje obnove so tudi dodatna posojila v okviru sklada za okrevanje EU po koronski krizi. Sloveniji je namreč iz njega na voljo še okoli 2,7 milijarde evrov povratnih sredstev, za katera do zdaj še ni zaprosila. Čas za to ima le do konca avgusta, tako da naj bi o vlogi za dodatna posojila danes predvidoma odločala tudi vlada.
Predlog zakona o obnovi po vodni ujmi naj bi vlada pripravila v kratkem.