Meteorologi na vremenarskem portalu Neurje.si pravijo, da se od danes začenja 'precej dolgočasno' vreme za tiste, ki ga napovedujejo. Od severa se nad nas krepi območje visokega zračnega pritiska, hkrati pa se od severovzhoda proti Sloveniji spušča polarni zrak. Do sredine prihodnjega tedna bo še precej hladno, ponekod bodo tudi ledeni dnevi.

Kako hladno bo?

Jutri bo pretežno oblačno, jutro bo mrzlo. Pihal bo šibak vzhodni veter, najvišje temperature bodo med -1 °C in 2 °C. V ponedeljek se bo temperatura na 850mb (1500m) spustila vse do -12 °C. Pretežno oblačno bo. Pihal bo šibak vzhodni veter, najvišje temperature bodo med -1 °C in 2 °C.

Ko bo veter oslabel v torek in sredo zjutraj, bodo najnižje temperature ponekod tudi pod -10 °C, v mraziščih, kot je Mrzla Komna, pa verjetno tudi do okoli -30 °C.

V torek bo največ sončnega vremena na Primorskem, po mrzlem jutru bo drugod zmerno do pretežno oblačno. Pihal bo šibak vzhodni veter, najvišje temperature bodo med -1 °C in 4 °C. Osončenost pa ne bo povsod enaka, še največ sonca bo na Primorskem, drugod pa bo precej več spremenljive oblačnosti, za Neurje.si piše Gregor Skok.

Topleje bo v četrtek

V sredo bo deloma sončno z občasno spremenljivo oblačnostjo z mrzlim jutrom, najvišje temperature bodo med -1 °C in 4 °C. V četrtek bo deloma sončno z občasno spremenljivo oblačnostjo in nekoliko topleje, najvišje temperature bodo med 2 °C in 6 °C.

Po skupinskem izračuni evropskega modela se bo ob koncu naslednjega tedna anticiklon okrepil ponovno nad Skandinavijo. Kombinacija NAO+ in blokade prinašajo še naprej večinoma suho vreme, postopno pa bo verjetno vpliv atlantskih motenj večji zaradi že omenjenega segrevanja v stratosferi in slabljenja zonalnih vetrov. Vendar je še predaleč za resno napoved, opozarja Skok.

Kakšno pomlad napovedujejo?

Na zimo pri nas vplivajo trije dejavniki: ENSO, moč polarnega vrtinca in MJO. Meteorologi ob proučevanju teh dejavnikov napovedujejo, da za Evropo pomladi zaenkrat ni pričakovati ekstremnih vremenskih pojavov, povezanih z ENSO, kot so suše ali obilne padavine, ki jih lahko povzročita El Niño ali La Niña. Vendar pa to ne pomeni, da bo vreme povsem stabilno. Nevtralni pogoji ENSO lahko omogočijo bolj “normalne” sezonske vzorce, vendar je vreme še vedno pod vplivom drugih globalnih in regionalnih klimatskih dejavnikov, pišejo na Neurje.si.

Polarni vrtinec torej ni oslabel dovolj, da bi se razcepil na dva dela. Od danes naprej pa se bo spet krepil in verjetno bo to zadnja krepitev pred dokončnim slabljenjem. V pomladnem času zaradi naraščajoče količine sončne svetlobe in segrevanja polarne stratosfere vrtinec razpade. 

Preostanek februarja brez večjih hladnih predorov?

Pričakovati je močan vrtinec v zadnji februarski dekadi. To pomeni, da bo hladen zrak ostal bolj na severu, medtem ko bo nad Evropo prevladoval močan in stabilen zahodni veter. Zaradi tega bodo temperature pri nas razmeroma mile, brez večjih hladnih prodorov.

Polarni vrtinec bo proti koncu obdobja postopno slabel, saj se bo zgornja atmosfera segrevala, kar se dogaja vsako leto. Ko se to zgodi, lahko pride do večje vremenske dinamike, kar pomeni večje temperaturne spremembe in pogostejše vremenske fronte. Vsako tako segrevanje da nekoliko drugačno dogajanje v troposferi in ni nujno, da bo vreme postalo v začetku marca spet bolj dinamično, še opozarja Gregor Skok.