Po sedemdesetih letih polnih kulturnih mostov in spoznavanja novih ljudi se Mednarodni program nagrajencev letos žal končuje. Leta 1959 je nemško zunanje ministrstvo razvilo ta program, da bi spodbudilo poučevanje nemščine po svetu ter s tem počastilo tuje dijake za njihove posebne dosežke na področju nemškega jezika.

Program, ki ga je izvajal Pädagogischer Austauschdienst der Kultusministerkonferenz (PAD), je tako 70 let vabil izjemne dijake iz približno 84 držav širom sveta, na štiritedenski študijski obisk Nemčije. Med temi državami pa se je seveda večkrat pojavila tudi Slovenija.

Nagrajenci si ogledajo vsa večja mesta

Pot nagrajencev se je v večini primerov začela z dvotedenskim bivanjem pri gostujočih družinah. V tem času so imeli možnost obiskovati nemške šole, kjer so sodelovali pri pouku svojih gostiteljev. Nadaljevalo se je z obiskom mednarodno mešane skupine, ki je raziskovala mesta Bonn/Köln, Berlin in München. Sogovornica nam je zaupala, da so v njeni skupini bili ljudje iz Anglije, Mehike, Palestine, Kolumbije in Libanona. Pod vodstvom vodnikov skupine so udeleženci doživljali nemško kulturo, medtem ko so prenočevali v mladinsko primernih hotelih ali pri že omenjenih gostujočih družinah. V štirih tednih bivanja v Nemčiji so imeli udeleženci priložnost ne le, da se naučijo jezika, temveč tudi, da nemškega načina življenja in kulture.

[[image_1_article_64245]]

Program pa je bil več kot le ogledovanje znamenitosti in obiskovanje šol. Ponujal je namreč poglobljen vpogled v nemški vsakdan skozi obiske mladinskih in športnih dogodkov, muzejev, gledaliških predstav in univerz – vse v nemškem jeziku. Za nagrajence je bila udeležba brezplačna, vključno s prevozom, namestitvijo, prehrano in zavarovanjem. Potrebovali so le malo denarja za osebne izdatke. "Ko smo prispeli v Nemčijo, so nam na spoznavnem večeru v Bonnu povedali, da je država vsakemu nagrajencu namenila 20.000€. Večina nas ni niti dojela, za kakšno vsoto denarja dejansko gre. Plačali so nam čisto vse – tri obroke na dan, hotele in vse aktivnosti ter oglede po programu," nam je zaupala Mariborčanka, ki je v programu sodelovala leta 2018.

V programu lahko sodelujejo samo določeni dijaki

Dijaki so morali za sodelovanje v tej edinstveni izkušnji izpolnjevati nekaj pogojev. Stari so morali biti med 15 in 17 let, imeti znanje nemščine na ravni B1 ter opraviti vsaj dve leti pouka nemščine. Pomembna pa je bila seveda tudi medkulturna in socialna kompetenca, saj so se udeleženci srečevali z vrstniki iz različnih kulturnih ozadij in morali biti pripravljeni se prilagoditi ter pridobivati nove izkušnje.

Na žalost je program zaradi finančnih težav v nemškem proračunu za leto 2024 ukinjen, vendar pa bo za tiste, ki so že sodelovali pri tej pustolovščini, ostal nepozabno potovanje skozi nemški jezik in kulturo.

Mednarodni program nagrajencev je skozi leta napisal bogato zgodovino. Tisoče dijakov iz vsega sveta je imelo korist od te edinstvene priložnosti. Posledice programa pa segajo preko individualne koristi za udeležence. Pripomogle so h krepitvi odnosov med državami, spodbujale kulturno izmenjavo in prispevale k promociji nemškega jezika in kulture na mednarodni ravni. Udeleženci se niso vrnili le z izboljšanimi jezikovnimi sposobnostmi, temveč tudi z globljim razumevanjem pomena kulturne izmenjave in sodelovanja preko meja.

Namesto programa iščejo novi poti povezovanja

[[image_4_article_64245]]

Konec Mednarodnega programa nagrajencev ne pomeni konca prizadevanj za izmenjavo in sodelovanje med državami. Gre bolj za poziv k iskanju novih poti za krepitev odnosov in ohranitev kulturnega dialoga. V svetu, ki postaja vse bolj povezan, in v katerem ima kulturna raznolikost vse pomembnejšo vlogo, je ključnega pomena podpirati in spodbujati prav takšne programe. Vsi nekdanji nagrajenci pa smo lahko zelo hvaležni za sedemdeset let, v katerih je ta program dijakom iz celega sveta omogočal, da spoznavajo nemški jezik, kulturo in nove prijatelje.

"Meni osebno je najbolj pomembno to, da sem spoznala ogromno novih ljudi. Med nami so se prepletla prijateljstva, ki nas še dandanes spremljajo. Nekateri izmed "sonagrajencev" v naši skupini so dejansko z leti postali nepogrešljiv del mene. Še vedno se redno videvamo, obiskujemo ali vsaj držimo kontakt preko socialnih omrežij," nam je zaupala nekdanja nagrajenka.