Kot je pojasnil Albin Gradišnik bomo lahko v ponedeljek, 26.5.2025, opazovali od Sonca osvetljen, zelo ozek srp Lune in zraven še od Sonca neosvetljeni del Lune, ki bo prav tako nežno osvetljen. Do slednje nežne osvetlitve pride, ker se nekaj Sončeve svetlobe odbije od Zemlje in šibko osvetljuje tisto stran Lune, ki gleda vstran od Sonca. Tej svetlobi rečemo pepelnata svetloba.
To opazovanje bo zanimiv majski izziv ob jutranji zori, približno tričetrt ure pred Sončnim vzhodom, saj bo Luna zelo nizko (kotna višina okrog 4 stopinje) nad vzhodno-severovzhodnem obzorjem (na azimutu okoli 60 stopinj). Opazovanje bo oteževala tudi atmosferska absorpcija. Tudi, če bo nebo jasno, bo potrebno vložiti kar veliko naporov, da bomo videli ta zelo ozek srp Lune, saj bo mlaj nastopil že v naslednjih 24. urah. Kljub vsemu je vredno poskusiti in se ustrezno pripraviti na to opazovanje.
Priprava na opazovanje
Najprej moramo poiskati kraj, kjer bomo imeli odpet pogled proti vzhodnem-severovzhodnem obzorju. Nato si že pred samim vzhodom Lune natančno določimo točko na obzorju, ker bo nato vzšla Luna. Najlažje je to storiti s kompasom. Tisti bolj vešči pa lahko to točko vzhoda Lune določijo tudi iztegnjeno roko. Potem pa si, po vzhodu Lune, z daljnogledom pregledamo ta del neba in si ogledamo jutranji ozek Lunin srp.
Luno bomo opazovali v času začetka civilne zore, zato moramo biti pri uporabi daljnogleda zelo previdni, da ne pogledamo proti Soncu, ki bo vzšlo na istem delu obzorja kot Luna. Sonce je namreč daleč najsvetlejše nebesno telo. Tako je svetlo, da ne smemo gledati neposredno vanj, saj si lahko trajno poškodujemo vid.
Mlaj bo ob...
V astronomiji je mlaj, ali nova luna prva lunina faza, ko imata Luna in Sonce enako ekliptično dolžino, ki bo tokrat pri 66. stopinjah. Luna in Sonce bosta oba na 66. stopinjah ekliptične dolžine, v torek, 27.5.2025, okrog 5. ure zjutraj, kot je razvidno iz izračunov na spletni strani amaterske vremenske postaje Gradišnik v Krčevini pri Vurbergu in na spletni strani Timeanddate. Takrat se Luna s prostim očesom ne bo videla.
Ozek srp Lune na večernem nebu po mlaju
Luna se bo ponovno vrnila na večerno nebo, v torek, 27.5.2025. Ob popolnoma jasnem obzorju bomo, približno 16 ur po mlaju, 27.5.2025 okrog 21:05, v smeri zahod-severozahod (na azimutu 305 stopinj) ponovno lahko videli še nekoliko bolj ožji srp Lune na ozadju somračnega neba, kot je bil tisti 26.5.2025. Ponovno bo to zelo nizko (kotna višina okrog 4 stopinje) nad obzorjem. Tokrat bo od zahoda Sonca preteklo približno 30 minut, to je čas, ko se bo zaključeval civilni mrak.
Pojem mlaja ne smemo enačiti s pojmom mlada luna. Mlada luna pomeni časovni interval med mlajem in polno luno, ki traja približno 14 dni. V tem času je Luna večinoma vidna popoldne in zvečer. Medtem, ko je maj (lunina mena) trenutni pojav na nebu. Prav tako pojma stara luna ne smemo enačiti s pojmom starost lune. Stara luna pomeni časovni interval med polno luno in mlajem, ki prav tako traja približno dva tedna. V tem času je Luna večinoma vidna zjutraj in dopoldne. Medtem, ko je starost lune čas, ki preteče od mlaja. Luna bo na sliki 1 (26.5.2025 okrog 4:40) stara 28,5 dni, na sliki 2 (27.5.2025 ob 21:05) pa bo stara 16. ur, oziroma 0,7 dni, je pojasnil Gradišnik.