S 1. januarjem 2025 bo v Sloveniji v veljavo stopil nov pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES-3), ki prinaša pomembne spremembe na področju ogrevanja, piše Žurnal24. Omejitve se bodo osredotočile na vgradnjo električnih grelnikov in prepovedale projektiranje ter vgradnjo plinskih kotlov. Ta ukrep je del širšega trenda, usmerjenega v zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida in prehod na bolj trajnostne vire energije.

Brez sprememb za že vgrajene grelnike

Ena od ključnih novosti je delna prepoved vgradnje grelnikov na elektriko, vključno z IR-paneli, električnim talnim gretjem in bojlerji. Nov pravilnik določa, da bodo dovoljeni le grelniki z močjo pod 2 kW. Ta sprememba je še posebej pomembna za starejše stavbe, kjer so takšni bojlerji pogosto prisotni, saj se tako želijo zmanjšati poraba električne energije in s tem povezane emisije CO2.

Na že vgrajene rešitve zakonska sprememba, ki v veljavo stopi z novim letom, ne bo vplivala, poudarja Forbes Slovenija.

Ministrstvo za naravne vire in prostor poudarja, da obstajajo alternativne rešitve, ki porabijo manj električne energije in prispevajo k manjšim emisijam. Priporočajo uporabo sanitarnih toplotnih črpalk, ki so kljub višjim začetnim stroškom (od 1.000 evrov dalje) dolgoročno bolj ekonomične in okolju prijazne. Učinkovitost toplotnih črpalk bi se morala obrestovati v približno štirih letih.

Prepoved projektiranja in vgradnje plinskih kotlov za nove stavbe

Poleg prepovedi električnih grelnikov se od leta 2025 uvaja tudi prepoved projektiranja in vgradnje plinskih kotlov za nove stavbe. To bo vplivalo na vse projekte, ki bodo vloženi po tem datumu. Vendar pa bo plin še vedno ostal pomemben vir za ogrevanje, saj obstajajo že obstoječe enote, ki še naprej oskrbujejo številna gospodinjstva.

Omejitve se bodo razširile tudi na vzdrževanje obstoječih grelnikov. To pomeni, da če bo potrebno zamenjati dotrajane IR-panele ali električne radiatorje, ne bomo mogli vgraditi novih, ki ne ustrezajo pravilniku. V takšnih primerih bomo morali najti alternativne rešitve za ogrevanje in pripravo tople vode.

Kljub temu pa se zdi, da je nadzor nad izvajanjem teh sprememb precej omejen. Ugotovitve kažejo, da gradbena inšpekcija do sedaj ni opravila nobenih inšpekcijskih pregledov v povezavi s PURES-3, še opozarja Žurnal24.