Zakon zahteva popolno uskladitev socialnih transferjev marca, glede na lanskoletno inflacijo, ki je znašala 4,2 odstotka. Kljub prvotnim načrtom vlade, da bi jih zamrznila ali uskladila le delno, je bilo končno odločeno, da se uskladijo v celoti. Tako bodo socialni transferji 1. marca višji za 4,2 odstotka, poroča Žurnal24.
Višji otroški dodatek in socialna pomoč
Otroški dodatki se bodo spremenili glede na dohodkovni razred in število otrok v družini. Za tri otroke v tretjem dohodkovnem razredu, ki trenutno znašajo 295,88 evra, se bodo povečali za 12,43 evra. V petem dohodkovnem razredu bodo otroški dodatki za tri otroke, ki trenutno znašajo 199,19 evra, višji za 8,37 evra. Za enega otroka v drugem dohodkovnem razredu se bo otroški dodatek povečal za 4,86 evra, trenutno znaša 115,79 evra. Družini v osmem dohodkovnem razredu z enim otrokom se bo otroški dodatek, ki trenutno znaša 23,56 evra, povečal za 99 centov.
Denarna socialna pomoč za samsko osebo se bo dvignila za 19,54 evra na skupno znesek 465,34 evra. Maksimalna višina varstvenega dodatka, ki trenutno znaša 218,71 evra, se bo povečala za 9,19 evra. Kljub temu se bodo zvišani otroški dodatki in štipendije prvič izplačali šele aprila, saj se otroški dodatek izplačuje najkasneje do 15. v mesecu za pretekli mesec. Tako bo 14. marca izplačan otroški dodatek za februar, ko še ne bo povečan.
"V primeru prve vloge se bodo nove meje uporabile za vloge, vložene v mesecu februarju 2023, priznanje pravice s 1. 3., izplačilo aprila," so za Žurnal24 lani pojasnili na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
Sprememba dohodkovnih razredov
Poleg zvišanja zneska otroških dodatkov bo sprememba meja razredov za uvrstitev v dohodkovne razrede prinesla dodatno olajšanje za mnoge. Te meje se bodo uskladile in zvišale za 4,2 odstotka. Za uvrstitev v peti dohodkovni razred, ki trenutno znaša 652,12 evra mesečnih prihodkov na družinskega člana, bo po novem meja 679,51 evra. To pomeni, da bosta starša z enim otrokom za uvrstitev v isti dohodkovni razred lahko imela 82 evrov več mesečnih dohodkov, starša z dvema otrokoma 110 evrov več, starša s tremi otroki pa 137 evrov več mesečnih prihodkov.
Uvrstitev v nižji dohodkovni razred postane še bolj pomembna, zlasti če imajo starši otroke v vrtcu. Plačilo za vrtec v osmem dohodkovnem razredu je namreč višje za 98,16 evra v primerjavi s sedmim razredom, kar pomeni skoraj 1200 evrov dodatnih stroškov na letni ravni. Običajno je razlika pri prehodu v višji dohodkovni razred 73 evrov na mesec, kar pomeni dodatnih 876 evrov stroškov letno.
Nove meje razredov bodo veljale za vloge, ki bodo vložene po 1. februarju, in pravica bo priznana od 1. marca. Pri odločbah, ki so še veljavne, se bodo nove meje razredov upoštevale šele ob izdaji nove odločbe, višji zneski pa se bodo izplačevali od aprila naprej.
Pri uskladitvi socialnih transferjev se bo upošteval drugačen podatek o inflaciji kot pri uskladitvi pokojnin. V decembru, v primerjavi z decembrom preteklega leta, je bila inflacija 4,2-odstotna. Pri uskladitvi pokojnin pa se upošteva povprečna rast cen v letu, kar pomeni 7,4-odstotno rast.
1. marca se bodo zvišali:
- otroški dodatek v skladu z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev,
- dodatek za nego otroka v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
- delno plačilo za izgubljeni dohodek v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke
- dodatek za veliko družino v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
- pomoč ob rojstvu otroka v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
- starševski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
- znesek najnižjega in najvišjega izplačila nadomestila v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
- štipendije v skladu z zakonom, ki ureja štipendiranje, razen štipendij Ad futura,
- višina subvencije za obrok študentske prehrane, v skladu z zakonom, ki ureja subvencioniranje študentske prehrane, r
- ejnine v skladu z zakonom, ki ureja izvajanje rejniške dejavnosti,
- denarno nadomestilo za primer brezposelnosti v skladu z zakonom, ki ureja trg dela,
- invalidnina v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
- dodatek za posebno invalidnost v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
- dodatek za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
- oskrbnina v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
- invalidski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
- družinska invalidnina v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
- družinski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
- renta v skladu z zakonom, ki ureja posebne pravice žrtev v vojni za Slovenijo 1991,
- štipendija v skladu z zakonom, ki ureja posebne pravice žrtev v vojni za Slovenijo 1991,
- dodatek za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih veteranov,
- veteranski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih veteranov,
- doživljenjska mesečna renta v skladu z zakonom, ki ureja pravice žrtev vojnega nasilja,
- in denarna renta v skladu z zakonom, ki ureja pravice žrtev vojnega nasilja.