Z 24. aprilom v Sloveniji začne veljati prepoved zakonodajna prepoved vseh arom, razen tobačnih, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih, so danes na srečanju z novinarji spomnili strokovnjaki. Elektronske cigarete so najbolj privlačne za mlade, ki so tudi najbolj dovzetni za razvoj zasvojenosti z nikotinom in škodljive posledice kajenja.

Kaj bo dovoljeno?

Kot je povedala Vesna Marinko z ministrstva za zdravje, je glavni namen ukrepa zaščita mladih. S 24. aprilom, ko se bo uveljavila določba zadnje spremembe zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, bodo prepovedane vse sladke, sadne in zeliščne arome v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih z in brez nikotina. Dovoljena bo le prodaja izdelkov s 16 dovoljenimi snovmi, ki dajejo aromo tobaka.

V podporo zakonodajnim ukrepom bo ministrstvo za zdravje ponovno začelo kampanjo Izberi sebe, ne kajenja!, s katero bodo mlade ozaveščali o škodljivosti tobačnih in povezanih izdelkov ter jih spodbujali k izbiri zdravega življenjskega sloga, je pojasnila Marinko.

Z novo zakonodajo se Slovenija pridružuje državam kot so Estonija, Litva, Latvija, Danska, Madžarska, Nizozemska in Finska, kjer so podobne prepovedi že uvedli. Na Nizozemskem so po takšni spremembi zaznali občuten padec uporabe elektronskih cigaret – tako med mladimi kot odraslimi.

Dolgoročni učinki še niso povsem raziskani

Strokovnjakinja z NIJZ Helena Koprivnikar je poudarila, da je uporaba nikotinskih izdelkov pri mladostnikih še posebej problematična, saj povečuje tveganje za poznejše kajenje klasičnih cigaret.

Dolgoročni učinki elektronskih cigaret in ostalih novih tobačnih izdelkov še niso povsem raziskani, saj izdelki še niso dolgo na trgu. Že obstoječe raziskave pa kažejo, da se bodo pri dolgoročnih uporabnikih pojavljale podobne bolezni, kot jih beležijo pri kajenju in morda še nekatere druge, je dejala Mihaela Zidarn z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Elektronske cigarete lahko tudi že pri kratkoročni uporabi privedejo do negativnih posledic za zdravje, predvsem za zdravje dihal, je posvarila. Simptomi bolezni dihal pri najstnikih so piskanje, kašljanje in izkašljevanje, težje dihanje ter poslabšanje astme, je orisala. Elektronske cigarete pa lahko za razliko od cigaret sprožijo tudi imunološko vnetje pljuč.

Nadzor bo izvajal Zdravstveni inšpektorat

Za nadzor nad izvajanjem prepovedi bo odgovoren Zdravstveni inšpektorat, ki bo izvajal terenske kontrole, odvzemal vzorce izdelkov in sodeloval s policijo ter občinskimi redarji pri nadzoru javnih prostorov in mestnega prometa.

Posebno pozornost pa namenjajo tudi poostrenemu nadzoru spoštovanju prepovedi kajenja v zaprtih javnih prostorih, ki jo uporabniki elektronskih cigaret večkrat kršijo. "Kjer so prepovedani navadni cigareti, so prepovedani tudi elektronski cigareti," je opomnila Kocjan Slapar. Napovedala je, da bodo skupaj s policijo in občinskimi redarji izvajali tudi nadzor na mestnih avtobusih.

V okviru uradnega nadzora, ki ga bo izvajal zdravstveni inšpektorat, bo Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano izvajal analize za preverjanje skladnosti izdelkov s predpisi. "V laboratoriju smo v celoti strokovno in tehnično pripravljeni, da bomo kos izzivom, ki jih prinašajo zahteve prenovljene zakonodaje in v sodelovanju z drugimi institucijami bo naše delovanje usmerjeno v maksimalno zaščito potrošnikov," je danes zagotovila Lucija Smojver iz laboratorija.

STA