V naselju Mali Log v občini Loški Potok bi morala, po napovedih Dravskih elektrarn v lasti državnega  Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), že od lanskega novembra obratovati prva državna vetrna elektrarna z zmogljivostjo enega megavata. A pri tem več kot tri milijone evrov vrednem projektu je prišlo do velikih zapletov, kar so želeli skriti pred javnostjo, poroča portal Necenzurirano.si.

Pri projektu prišlo do velikih zapletov

V Malem Logu bi naj že od novembra lani obratovala prva državna vetrna elektrarna, a je pri projektu prišlo do zapletov. Čeprav jo je lani jeseni vlada na predlog ministra za okolje, prostor in energijo Bojana Kumra uvrstila med projekte, sofinancirane iz državnega podnebnega sklada, pa vetrna elektrarna še vedno ne obratuje, ker ne ustreza tehničnim zahtevam. Po podatkih Necenzurirano.si bi naj gradbeni nadzor ugotovil številne hude pomanjkljivosti pri projektu, ki so ga Dravske elektrarne zaupale podjetju Hmezad TMT.

To podjetje je na razpisu leta 2023 zmagalo z daleč najcenejšo ponudbo, predvidevajo, da zato, ker je vetrnico uvozilo iz Turčije. A pri tem se je izkazalo, da je prisotnih več pomanjkljivosti oziroma napak. Certifikat za vetrnico iz Turčije ni veljaven v Evropski uniji, prav tako pa je dobavljena turbina dejansko le prototip, ne pa tip agregata, ki ga je predpisovala razpisna dokumentacija. Poleg tega je moralo podjetje Hmezad TMT konec junija zaradi finančnih težav iti v prisilno poravnavo.

Za pojasnitev so se obrnili tudi na Dravske elektrarne, ki jih od januarja 2022 vodi Damjan Seme. "V skladu s terminskim načrtom je zaključek projekta vetrne elektrarne Mali Log predviden do 31. avgusta 2025. Pred začetkom poskusnega obratovanja smo zaznali tehnična neskladja, zaradi česar smo se odločili za dodatna preverjanja," so jim povedali.

V odgovoru trdijo, da kot investitor dosledno sledijo najvišjim strokovnim standardom in načelu odgovornega upravljanja ter poudarjajo, da je njihova prednostna skrb zagotoviti varno, dolgoročno, zanesljivo, stabilno in skladno delovanje naprav. "Z namenom temeljitega razjasnjevanja zaznanih neskladij smo v postopek vključili tudi zunanje, neodvisne strokovnjake, ki izvajajo dodatna strokovna preverjanja. Takoj ko bodo na voljo celovite informacije, bomo javnost obvestili o nadaljnjem poteku projekta," so še dodali.

Pomanjkljivosti pri dokumentaciji in tehnični izvedbi

Marca so sicer dejali, da elektrarna že stoji in je skoraj že pripravljena na začetek obratovanja, električna energija, ki jo bo proizvedla, pa bi naj pokrila potrebe vseh gospodinjstev v občini Loški Potok, kjer živi okoli 1.800 ljudi. A že mesec pred tem bi naj bili obveščeni, da to ne bo možno, saj so takrat dobili ugotovitev nadzora, ki ga je nad projektom opravilo hrvaško svetovalno podjetje, specializirano za energetske sisteme na področju obnovljivih virov energije. Ugotovljene so namreč bile pomanjkljivosti pri dokumentaciji in tehnični izvedbi projekta

Odkrite so bile napake na vseh treh lopaticah vetrnice, dve bi zaradi aerodinamičnih razlogov proizvajali dodaten hrup, na njih pa so našli tudi razpoke, ki bi lahko vodile do poškodb materirala - pri eni so še posebej opozorili tudi na varnostna tveganja. Po neuradnih informacijah portala Necenzurirano.si bi moralo podjetje Hmezad TMT zaznane napake odpraviti že med montažo, a tega ni storilo, direktor in lastnik podjetja Domen Prešeren pa kljub temu zagotavlja: "Mi smo dobavili vetrno elektrarno skladno z javnim naročilom. Verjamemo, da bo vse v redu." Prisotna pa bi naj bila še dodatna težava, in sicer nepopolna dokumentacija, ki naj ne bi izpolnjevala vseh določil gradbenega zakona. 

Podjetje Hmezad TMT je lanskega maja na razpisu oddalo tri milijone evrov vredno ponudbo, ki je bila občutno cenejša od ostalih. Vetrnico je kupilo v Turčiji, tamkajšnji družbi Soyut Wind pa je nekaj tednov po podpisu pogodbe nakazalo 1,16 milijona evrov. Pričakovali so 2,4 milijona evrov od Dravskih elektrarn, preostalih 600 tisoč evrov pa bi moralo prejeti podjetje Eko Star, ki bi za ta denar izvedlo elektro dela. Do sedaj sta od Dravskih elektrarn podjetji prejeli 1,6 milijona evrov, pri tem pa bo zaenkrat tudi ostalo, saj so ju v začetku aprila obvestili, da obveznosti iz pogodbe niso bile v celoti izpolnjene. 

Dokler ne bo predložena celotna dokumentacija, pomanjkljivosti odpravljene ter projekt potrjen s strani nadzornika, celotnega predvidenega zneska ne bodo dobili izplačanega. Neuradno naj bi si Dravske elektrarne želele, da projekt do konca izpelje podjetje Eko Star, se pa pojavlja vprašanje, ali je sploh zmožno nabaviti novo vetrno elektrarno, ki bo ustrezala razpisnim pogojem, še poroča omenjen portal. 

Več novic lahko preberete tudi na slo24.si