Na odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, ki je danes odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do umetne prekinitve nosečnosti v ZDA, sta se odzvali tudi dve slovenski civilnodružbeni organizaciji.

Inštitut 8. marec: Odločanje o rojstvu otrok bo postalo privilegij

“Omejevanje dostopa do splava ogroža zdravje mnogih žensk, ki bodo splav prisiljene opravljati po nelegalnih postopkih, v neprimernih pogojih, pri mazačih. Z omejevanjem pravice do splava bodo ogrožena življenja mnogih,” so v izjavi za javnost zapisali pri Inštitutu 8. marec.

Po njihovi oceni preklic uredbe v praksi pomeni, da bo splav dostopen predvsem v demokratskih zveznih državah, v republikanskih državah pa si bodo splav lahko privoščile samo osebe, ki bodo imele dovolj denarja za potovanja in druge postopke.

Svobodno odločanje o rojstvu otrok bo tako po njihovih besedah postalo privilegij, pogojen z ekonomskim razredom posameznic.

“Prepoved splava ne bo rezultirala samo v številnih smrtih in osebnih stiskah. Prepoved je še en korak hranjenja zasebnega zdravstva, spodbujanja razrednih razlik in vzpostavljanja delitve med tistimi, ki imajo in si lahko privoščijo vse, in tiste, ki nimajo nič,” je izpostavila direktorica inštituta Nika Kovač.

Pohod za življenje: Zakonodaja, ki ne varuje življenja, je krivična

Pri Pohodu za življenje pa po drugi strani menijo, da je vsaka zakonodaja, ki ne varuje življenja, krivična, ter da je tudi nerojeni otrok človek, le da ga s prostim očesom ne moremo videti. Odločitev Vrhovnega sodišča ZDA razumejo kot uskladitev prava z dognanji sodobne znanosti, medtem ko ocenjujejo, da so noseče mame in očetje v stiski potrebni pomoči, ne pa da se jih sili, da se odločijo za smrt svojega nerojenega otroka.

Voditeljica iniciative Pohod za življenje Urša Cankar Soares je v izjavi za javnost navedla podatke, po katerih naj bi bilo v zadnjih 70 letih v Sloveniji opravljenih 700.000 splavov, ki so po njenih besedah za seboj pustili na sto tisoče nesrečnih mater in očetov, od katerih so mnogi po njeni oceni privolili v splav pod prisilo in ob grožnjah.

STA