Na Ministrstvu za notranje zadeve so organizirali strokovni posvet o prodaji in uporabi pirotehničnih izdelkov, na katerem so strokovnjaki iz različnih resorjev in civilne družbe izmenjali stališča o prodaji in uporabi pirotehničnih izdelkov ter nadzoru nad prodajo in uporabo pirotehničnih izdelkov.
Posvet je z odprl minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar
Dejal je, da so pred božično-novoletnimi prazniki pripravili obširno medijsko kampanjo o ozaveščanju o nevarnosti in škodljivi uporabi pirotehničnih izdelkov. Prav tako je minister 20. decembra lani izdal usmeritve in obvezna navodila za opravljanje policijskih nalog v času božično-novoletnih praznikov. Tako je policija med prazniki okrepila zlasti preventivne aktivnosti na področju ozaveščanja o samozaščitnem ravnanju, preprečevanja uporabe pirotehničnih izdelkov in prekomerne rabe alkohola.
S povečano fizično prisotnostjo uniformiranih policistov v javnosti pa je policija skrbela za čim manj vznemirjanj in poškodb zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov, javni red in mir na javnih prireditvah in drugih javnih krajih in varnost v cestnem prometu. Ministrstvo za notranje zadeve je pristojno za Zakon o eksplozivih in pirotehničnih sredstvih, predvsem pa so pristojni za varnost in red v državi, je poudaril minister.
"Cena nesreč je absolutno previsoka, zato je naše skupno ukrepanje nujno"
Prejeli so več pozivov in pobud civilne družbe za prepoved uporabe pirotehničnih izdelkov, zato "smo se danes usedli, da se pogovorimo, kako skupaj naprej." Pri tem pa je minister prisotnim napovedal tudi pripravo sprememb Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Zaključke posveta je v izjavi za javnost strnila državna sekretarka Tina Heferle.
Kljub intenzivnim medijskim kampanjam in okrepljenemu nadzoru, ki so ga imeli že decembra lani, žal še vedno prihaja do prevelikega števila nesreč in hujših poškodb, še zlasti pri mladoletnikih. Pirotehnika je za marsikoga moteča, tudi za živali in okolje, in prav je, da smo ozaveščeni tudi o tem vidiku. "Problematiko intenzivno spremljamo in seveda ukrepamo v skladu z zakonodajo. Slovenska zakonodaja je na tem področju sicer restriktivna in sledi evropski. Tako recimo fizičnim osebam dovoljuje uporabo le nekaterih pirotehničnih izdelkov, petarde pa so pri nas že 16 let prepovedane," je dejala državna sekretarka.
Pristopili bodo k spremembi zakona
Kljub temu so na Ministrstvu za notranje zadeve že sprejeli odločitev, da bodo pristopili k spremembi Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, ki je bil nazadnje spremenjen leta 2015. "Želim pa poudariti, da je poleg ustreznega zakonskega okvira ključna predvsem ozaveščenost družbe o vseh posledicah, ki jih uporaba pirotehnike prinaša," je izpostavila.
Ob tem je navedla nekaj statističnih podatkov. Od 1. decembra 2024 do 3. januarja 2025 je Policija ugotovila 120 kršitev, od tega je bilo 115 kršiteljev mladoletnikov. Skupaj je bilo zaseženih več kot 6000 pirotehničnih izdelkov. V 11 primerih je policija obravnavala poškodbe s pirotehničnimi sredstvi (tri hude telesne poškodbe in osem lahkih), od tega so bili v treh primerih poškodovani otroci in v štirih mladoletniki. Obravnavanih je bilo tudi 20 primerov poškodovanja premoženja.
Strokovnjaki so se strinjali, da do najhujših poškodb prihaja pri uporabi pirotehničnih izdelkov, ki pri nas niso dovoljeni ali so bili celo predelani ali izdelani doma, kar je ravno tako prepovedano. Vsi ti prepovedani izdelki se prodajajo prek spleta, glede česar je Ministrstvo za notranje zadeve v okviru evalvacije direktive na ravni Evropske unije s področja pirotehnike že julija lani podalo mnenje, da bi morala biti ta z direktivo prepovedana. "Naj ob tem dodam, da Slovenija na evropski ravni ves čas opozarja na težave, povezane z dostopnostjo in uporabo prepovedane in nevarne pirotehnike, recimo pretekli teden na zasedanju delovne skupine na ravni Evropske unije, kjer je potekala razprava o uporabi pirotehničnih sredstev," je dejala državna sekretarka.
Skrb vzbujajoče število ugotovljenih kršitev med mladoletniki
Vsi sodelujoči so se strinjali tudi, da je skrb vzbujajoče tudi število ugotovljenih kršitev in zasegov pirotehnike otrokom in mladoletnikom. "Prav tako smo ozavestili, da zaradi onesnaženja okolja vedno več posledic trpi tudi zdravje živali, zato smo se dogovorili, da bomo nadaljevali s preventivnim delovanjem in ozaveščanje javnosti o nevarnostih in škodljivih posledicah uporabe pirotehničnih izdelkov. Poudarjam pa, da ni dovolj zgolj ustrezen normativni okvir, ampak je predvsem pomembna osveščenost družbe."
Prav tako je bil na posvetu podan predlog, da bi se omenjeno področje uredilo v okviru evropske uredbe, s čimer bi lahko zagotovili neposredno in enotno uporabo zakonodajnega okvira. Področje je zdaj urejeno z direktivo, ki državam članicam omogoča drugačno ureditev v nacionalni zakonodaji. "Verjamemo, da gredo ukrepi v pravo smer – v smer zagotavljanja večje varnosti vseh nas, še zlasti pa otrok in mladih. Upamo, da se bomo postopoma kot celotna družba v Sloveniji in tudi na ravni Evropske unije poenotili, da je pokanje škodljivo in ga v naši družbi ne sprejemamo več. Odgovornost države in družbe namreč je, da preprečimo te hude negativne posledice, ki jih prinaša pokanje," je sklenila državna sekretarka.