Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. 

V velikem intervjuju za STA, je premier Robert Golob plačno reformo označil za zgodovinski podvig. "Gre za uspešen začetek kompleksne reforme, kjer se je bilo treba pogajati s 46 sindikati simultano, na drugi strani pa so bile zahtevne zunanjepolitične okoliščine in fiskalna pravila. To nam daje vero, da bomo lahko tudi večino ostalih reform, ki smo si jih zastavili, zaključili že v tem mandatu. Tako da je ta plačna reforma pomembna motivacijska zmaga tudi za ekipo te vlade in za koalicijo," je ob tem za STA dejal Golob.

Sedaj na vrsti zdravstvena, stanovanjska in pokojninska reforma

Po plačni torej na vrsto prihajajo še druge reforme. "Zadali smo si jih za dva mandata, a si upam napovedati, da bodo tri od štirih, ki so v teku - zdravstvena, stanovanjska in pokojninska reforma - izpeljane do parlamentarnih počitnic prihodnje leto, ne bodo pa nujno vidni še vsi učinki, saj se denimo pri zdravstveni stvari ne zaključijo zgolj s sprejemom zakonodajnih podlag."

Zdravstvena reforma sicer ostaja najpomembnejša reforma te vlade, eden njenih ključnih elementov pa je prekinitev škodljivih dvojnih praks, ki povzročajo tudi moralni razkroj znotraj zdravstvenega sistema, vztraja Golob. "Če želimo to dejansko doseči, je treba zelo jasno razmejiti, kaj je javna zdravstvena mreža in kaj je zasebni interes v zdravstvu. In ta zakon bo razmejil, katere dvojne prakse so za javno zdravstvo koristne in katere so škodljive," je izpostavil. In ponovil: "Popolnoma nedopustno je, da nekdo dela v javni bolnici, dopoldne tam pove bolniku, da lahko pride na vrsto čez dve leti, popoldan pa v njegovi zasebni ordinaciji dobi storitev takoj."

Največ pozornosti namenjajo stanovanjski politiki

Pokojninsko reformo, za katero je vlada izhodišča sprejela že pred meseci, trenutno usklajujejo s socialnimi partnerji. "Ker gre za občutljivo temo, smo se odločili, da bomo socialni dialog maksimalno izkoristili. Želimo priti do rešitev, ki bodo uživale čim širši konsenz v družbi," večmesečno usklajevanje pojasnjuje Golob.

"Trenutno se največ posvečamo stanovanjski politiki, ker bo sestavljena iz več elementov, eden od teh so zagotovo tudi davčne spremembe. Ukrepi na področju davka na premoženje morajo biti torej usklajeni s stanovanjsko politiko in morajo podpirati usmeritev, da se da čim več praznih stanovanj na trg in v dolgoročne najeme," je napovedal.

STA