Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je na začetku nadaljevanja 7. izredne seje državnega zbora 30. junija naštela imena poslancev, ki so opravičili svojo odsotnost s seje, prav tako pa je prebrala tudi imena poslancev, ki so neupravičeno izostali. S tem je povzročila kar nekaj negodovanja tako med opozicijskimi in tudi koalicijskimi poslanci, češ da predsednica državnega zbora po svoje tolmači člene poslovnika, navaja portal N1.
Po sestanku poslanskih skupin, ki ga je predlagala predsednica, so se vodje poslanskih skupin strinjali, da naj se o vprašanju prisotnosti in opravičevanja odsotnosti s sej državnega zbora izreče komisija za poslovnik državnega zbora. Vir iz koalicije je sicer za N1 povedal, da “nekateri razumejo pobudo predsednice državnega zbora kot reševanje njene lastne kože in ugleda, saj poslovnik točno določa, kako se spremlja prisotnost poslancev na sejah in ne tako kot si ga tolmači Klakočar Zupančič”.
Malo verjetnosti, da bo predsednica državnega zbora s svojo pobudo uspela
Urška Klakočar Zupančič bo tudi na septembrski seji komisije za poslovnik bo zagovarjala stališče, da če poslanec iz kateregakoli razloga manjka na seji, mora to odsotnost ustreznost opravičiti. Predsednica DZ si težko predstavlja, da bi komisija sprejela stališče, da je trenutna ureditev ustrezna in da ne bi smela izpostavljati manjkajočih poslancev. Na komisijo za poslovnik je že naslovila več vprašanj, pri katerih vztraja. Predsednica Karmen Furman iz vrst SDS seje sicer še ni sklicala, to naj bi storila septembra, ob koncu parlamentarnih počitnic.
Vodja PS @jelka_godec predsednici #DZ: Pred vami je kladivo, ampak to ne pomeni, da ste v sodni dvorani ali v šolskem razredu. Nismo šolarji ali obtoženci, smo poslanci izvoljeni od ljudstva in vi ste prvi med enakimi. pic.twitter.com/QeOLSqSM1m
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) June 30, 2022
Komisija za poslovnik svoje odločitve oziroma razlage poslovnika sprejema z dvotretjinsko večino navzočih poslancev, a je glede na dosedanja stališča poslanskih skupin malo verjetno, da bi lahko predsednica DZ s svojo pobudo uspela. Ko je v zvezi s tem prišlo do polemik, je naletela na glasno nasprotovanje koalicijske SD in celo poslanske kolegice iz vrst Gibanja Svoboda Janje Sluga, ki v DZ vodi mandatno-volilno komisijo in je prav tako članica komisije za poslovnik.
Kot navaja N1, naj bi Klakočar Zupančičeva, glede na informacije anonimnega vira, omenjene ukrepe sprejemala predvsem zaradi številnih odsotnosti predsednika SDS Janeza Janše. Ta je sicer po opažanjih več poslancev in tudi predsednice DZ po tistem burnem junijskem dogajanju na sejah redno prisoten oziroma se za odsotnost opraviči.
Poslanci imajo sicer pred izrekom sankcij kar tri varovala, in sicer: da je opravičil svojo odsotnost, tretje glasovanje v državnem zboru in nesklepčnost državnega zbora, prav tako na tretjem glasovanju.
Navzočnost poslancev pri glasovanju se po poslovniku ugotavlja z uporabo glasovalne naprave, z dvigovanjem rok ali s poimenskim klicanjem poslancev. Če državni zbor po prvem glasovanju ni sklepčen, se glasovanje ponovi še dvakrat. Če državni zbor tudi ob tretjem glasovanju ni sklepčen, predsedujoči prekine sejo in določi, kdaj se bo nadaljevala. Šteje se, da poslanec ni bil navzoč pri glasovanju, če ni bil navzoč pri tretjem glasovanju.