Predlagani zakon med drugim določa vzpostavitev javne agencije in sveta za kakovost v zdravstvu ter ukrepe za upravljanje in razvoj kakovosti v zdravstvu, ureja vrednotenje zdravstvenih tehnologij, uvaja prostovoljno akreditiranje oziroma certificiranje za izvajalce zdravstvene dejavnosti ter določa nadzor za zagotavljanje zakonitosti, strokovnosti, kakovosti in varnosti dela. V zakonu, če bo sprejet, se bodo določile obveznosti posameznih deležnikov v zdravstvu za zagotavljanje kakovosti v zdravstvu.

Pacienti bodo imeli pravico do dostopa do podatkov o uspešnosti, kakovosti ter varnosti o izvajalcih

Izvajalci zdravstvene dejavnosti po predlogu med drugim spremljajo kazalnike kakovosti in izide zdravljenja in o njih poročajo, merijo uspešnosti delavcev na področju kakovosti in varnosti ter določijo odgovornosti posameznikov, timov, oddelkov, posameznih dejavnosti. Pacienti bodo imeli pravico do dostopa do podatkov o uspešnosti, kakovosti in varnosti za posamezne izvajalce in storitve.

Morebitni škodljivi dogodek bodo morali razkriti pacientu ali ožjim družinskim članom in se zanj tudi opravičiti. Pri tem pa opravičilo ne pomeni priznanja krivde ali odgovornosti, piše v predlogu. Pacientom, družinskim članom in drugim vpletenim v dogodek bodo morali izvajalci nuditi (tudi psihološko) podporo.

Ob varnostnih incidentih potrebno hitro ukrepanje

Izvajalci z deset ali več zaposlenimi bodo morali oblikovati komisijo za kakovost, ki bo štela najmanj tri člane. Njene naloge bodo priprava predloga strategije zagotavljanja kakovosti, vodenje strateških projektov, koordinacija samoocenjevanja in načrtovanje stalnih izboljšav.

Pacienti bodo imeli po eni strani pravico do dostopa do podatkov, po drugi pa naj bi sami sodelovali pri zagotavljanju podatkov, ki jih izvajalci zdravstvene dejavnosti potrebujejo pri izračunu kazalnikov kakovosti, predvsem o doseženih izidih zdravljenja ali glede morebitnih škodljivih dogodkov, še navaja predlog.

Zdravstveni delavec ali druga oseba, ki izve za varnostni incident ali je vanj vpletena, bo morala nemudoma poročati o nastanku varnostnega incidenta pooblaščencu za varnost pacientov. Zaradi razkritja podatkov pa ne bo predmet disciplinskega ali drugih delovnopravnih postopkov oziroma povračilnih ukrepov pri svojem delodajalcu ali agenciji.

Strokovni posvetovalni organ svet za kakovost

Svet za kakovost po predlogu predvideva, da ga bodo zastopali s področij kakovosti v zdravstvu, zdravstvene stroke, zdravstvene ekonomike, organizacije zdravstvenega varstva in predstavnikov civilne družbe.

Kot še poroča STA, naj bi vlada po predlogi zakona ustanovila Javno agencijo RS za kakovost v zdravstvu s statusom osebe javnega prava. Pri svojem delovanju bo samostojna in neodvisna, zavezovala jo bodo načela strokovnosti, nepristranosti, zakonitosti in politične nevtralnosti.

Za delo agencije namenjenih okoli 800 tisočakov letno

Na agenciji za kakovost predlog predvideva 16 zaposlenih. Šest jih bodo "prenesli" z ministrstva za zdravje, ostalih deset pa naj bi zaposlili v drugi polovici leta 2025. 

V letu 2025 tako za plače, stroške najema prostorov, sejnine sveta in druge stroške skupaj predvidevajo 592.710 evrov stroškov, v letih 2026 in 2027 pa po 832.075 evrov stroškov. Dodali so, da je del sredstev že zagotovljen v okviru ministrstva za zdravje in urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu.