Specializanti klinične psihologije, psihiatrije ter otroške in mladostniške psihiatrije so v odprtem pismu izrazili resno zaskrbljenost nad predlogom Zakona o psihoterapevtski dejavnosti, ki naj bi bil sprejet v kratkem. Opozarjajo, da zakon v trenutni obliki ne zagotavlja ustreznih strokovnih standardov in bi lahko ogrozil kakovost ter varnost obravnave ljudi z duševnimi motnjami.
Terapevti brez znanja in kliničnih izkušenj
Po njihovih besedah zakon v zdravstveni sistem vključuje terapevte, ki so usposobljeni za pomoč zdravim ljudem v različnih življenjskih krizah, vendar nimajo ne znanja ne kliničnih izkušenj za prepoznavanje in zdravljenje resnih duševnih bolezni.
Še bolj skrb vzbujajoče je dejstvo, da naj bi zakon terapevte razbremenil odgovornosti v primeru napačne presoje – če torej terapevt ne prepozna duševne bolezni in pride do hudih posledic, naj bi krivdo nosil pacient sam, ker naj bi "prikrival" svoje stanje.
Poleg tega, kot še poudarjajo v odprtem pismu, naj bi se iz davkoplačevalskega denarja financirale ustanove in prakse, ki delujejo v nasprotju z medicinsko stroko in etiko.
Sporni dogodek na Univerzi Sigmunda Freuda
Kot posebej problematičen primer navajajo dogodek, ki je potekal 7. aprila na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani, kjer so bili predstavljeni koncepti, ki po njihovem mnenju spodkopavajo strokovno utemeljeno psihiatrično obravnavo – denimo "izkušnja s samopomočjo brez zdravil" ali "gradnja varnega glasu" pri osebah s shizofrenijo.
Strokovnjaki poudarjajo, da so slušne halucinacije eden ključnih simptomov psihoze in zahtevajo medicinsko podprto obravnavo – z diagnostiko, farmakoterapijo in učinkovitimi psihosocialnimi pristopi. Kakršnakoli nestrokovna obravnava lahko vodi v poslabšanje stanja, ponovitve epizod in dolgoročne posledice za pacienta, vključno s trajno invalidnostjo.
Zato specializanti pozivajo zakonodajalce, naj pri sprejemanju zakona prisluhnejo stroki in zaščitijo paciente: "Verjamemo, da bi vsak zakon, ki ureja področje psihoterapije, moral imeti za ključni cilj zaščito pacientov in zagotavljanje najvišjih strokovnih standardov."