Civilna iniciativa Glas ljudstva je v sodelovanju s poslanci SD, Levice ter neodvisnima poslancema Miho Kordišem in Mojco Šetinc Pašek vložila v Državni zbor zakonski predlog, ki predvideva uvedbo progresivnega zdravstvenega prispevka. Po tem predlogu bi 90 % zavezancev plačevalo nižji prispevek, preostalih 10 % pa višjega, kar predlagatelji označujejo kot pravičnejšo rešitev od sedanjega sistema.

Podrobnosti predloga in cilji

Predlog sprememb zakona o prispevkih za socialno varnost, ki bi uvedel progresivni zdravstveni prispevek, so pripravili v Civilni iniciativi Glas ljudstva. Vložili so ga s podpisi poslancev Kordiša, Šetinc Pašek, Bojane Muršič (SD) in Nataše Sukič (Levica).

Na novinarski konferenci pred vložitvijo so predstavniki iniciative poudarili, da gre za najenostavnejšo možno rešitev, ki ne posega v druge zakone. Upajo, da zakonodajni postopek ne bo izkoriščen za razvodenitev predloga. Predstavnik iniciative Jaša Jenull je ocenil, da gre zgolj za "vprašanje politične volje in odločitve".

Odzivi in argumenti predlagateljev

Jenull je spomnil, da je pravični zdravstveni prispevek bil ena izmed predvolilnih obljub aktualne vladne koalicije, ki je leta 2023 obljubila nadaljnje korake po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegovi preoblikovanju v obvezni zdravstveni prispevek.

Bivši zdravstveni minister Dušan Kebar je obstoječi prispevek označil za "najbolj krivičen davek v državi". Poudaril je, da predlog iniciative izpolnjuje obljube o nadaljnjih korakih. Kebar je tudi zavrnil navedbe, da bi predlog pomenil povečano davčno obremenitev plač. "Ne gre za to, davčna obremenitev celotne bruto mase plač ostane nespremenjena, samo razporeditev je drugačna," je pojasnil. Predlagajo, da bi vsi plačevali enak odstotek in ne le enak znesek ne glede na višino dohodka.

Podpora poslancev in finančni učinki

Poslanci, ki so podprli predlog zakona, so poudarili, da bi njegov sprejem prinesel dokončno ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, za kar se tudi sami zavzemajo.

Miha Kordiš je opozoril, da kljub napovedim ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja še vedno ni zaživela. "Še vedno vsi plačujemo krivičnih 37 evrov na mesec, ne glede na to, ali gre za upokojenca na 500 evrih pokojnine, za čistilko na minimalni plači ali za nekoga z menedžersko plačo 10.000, 20.000 evrov na mesec. To seveda ni prav," je poudaril.

Mojca Šetinc Pašek je zagotovila, da bi sprejem zakonskega predloga v zdravstveno blagajno prinesel približno 80 milijonov evrov več kot sedaj. Po njenih besedah bi tisti z najvišjimi dohodki plačevali okoli 500 evrov, medtem ko bi tisti s plačo okoli 1000 ali 2000 evrov plačevali 10 do 20 evrov.

Poslanka Levice Nataša Sukič je dodala, da si družba ne more privoščiti, da bi "revna upokojenka, revni upokojenec plačal ob koncu leta ... približno dvakrat več dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja kot najbolj bogati ljudje." To je po njenih besedah nevzdržno in nesolidarno, medtem ko bo po predlogu večina državljanov na boljšem.

Pričakovanja in prihodnji koraki

V stranki SD so hkrati poudarili usklajevanje tega predloga in bodo po besedah poslanke Bojane Muršič pozvali vlado, da na to temo skliče socialne partnerje.

V stranki Svoboda ureditev progresivnega zdravstvenega prispevka načrtujejo v paketu z urejanjem absentizma in sistema upravljanja ZZZS. Zato zakonskega predloga iniciative Glas ljudstva v sedanji obliki ne bo sopodpisala. Obenem pa poudarjajo, da največja vladna stranka nima privilegija, da bi lahko sprejemala politično všečne ukrepe ne glede na posledice.