Z mirnim protestnim performansom, ki je sicer spominjal na vojsko, so sporočili, da se ne strinjajo z namero vlade, da prerazporedi sredstva ministrstva za zagon projekta Muzeja osamosvojitve Slovenije.

Muzej kot propaganda za trenutno oblast

V protestnem pismu so zapisali, da bi uresničitev te namere pomenila, da bo slovenski kulturni sektor, s tem pa tudi delavke in delavci v kulturi, ki “že tako trajno trpijo zaradi dolgoletne finančne podhranjenosti“, izgubili še dodatna sredstva, ki bi jih ministrstvo moralo omogočiti za njihovo delovanje. Ob tem so spomnili, da je slovenski film še vedno ustavljen, do novih sredstev iz razpisov, štipendij in podobno pa je po njihovih besedah skoraj nemogoče priti.

Financira še takšna ustanova, za katero je že zdaj jasno, da bo služila predvsem kot propagandna institucija za trenutno oblast in nekatere posameznike, ki se slovenski javnosti predstavljajo kot osamosvojitelji.

Zato, kot so zapisali, ostro nasprotujejo, da se iz tega denarja “financira še takšna ustanova, za katero je že zdaj jasno, da bo služila predvsem kot propagandna institucija za trenutno oblast in nekatere posameznike, ki se slovenski javnosti predstavljajo kot osamosvojitelji“.

Siromaši se že tako premajhen proračun za kulturo

Dodali so tudi, da sredi največje zdravstvene krize v zgodovini, ki kulturnemu sektorju povzroča neobvladljivo finančno škodo, ne bodo dopustili, da se “na račun tega siromaši že tako bizarno premajhen proračun za kulturo“.

V protestnem pismu, ki so ga namenili ministru za kulturo Vasku Simonitiju in državni sekretarki Ignaciji Fridl Jarc, predali pa so ga varnostniku na ministrstvu, so izrazili prošnjo, naj ponovno premislita in se nato odločita za odstop.

Zagon projekta Muzej osamosvojitve Slovenije je vlada predvidela v tem tednu v dopolnjenem predlogu državnega proračuna za leto 2022.

STA