Konec 80. let prejšnjega stoletja so se namreč v Sloveniji, ki je bila takrat del Jugoslavije, začele težnje za osamosvojitev, ki so pripeljale do večstrankarskih volitev aprila 1990. Na njih je zmagala koalicija Demos, ki je nato delno tudi v dogovoru z opozicijo izpeljala ključne korake za osamosvojitev. O samostojnosti so odločali državljani na plebiscitu, ki je potekal na današnji dan pred 30 leti, tri dni pozneje pa so v takratni skupščini slovesno razglasili rezultate. Po njih se je plebiscita udeležilo 93,2 odstotka volilnih upravičencev, za samostojnost pa jih je glasovalo okoli 95 odstotkov oziroma 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na 26. december, ko so bili razglašeni izidi plebiscita, obeležujemo državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti.

Praznovanje letos okrnjeno

Praznovanje 30. obletnice plebiscita bo zaradi epidemije močno okrnjeno. Ob 20. uri bodo na TV Slovenija 1 predvajali televizijsko oddajo s proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti, na kateri bo slavnostni govornik premier Janša. Še prej, ob 17.30 bo ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore daroval mašo domovino, ki jo bodo prenašali na Youtube kanalu nadškofije.

Ob 20. uri bodo na TV Slovenija 1 predvajali televizijsko oddajo s proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti, na kateri bo slavnostni govornik premier Janša. Še prej, ob 17.30 bo ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore daroval mašo domovino, ki jo bodo prenašali na Youtube kanalu nadškofije.

Ob 19. uri bo v parlamentu potekala slavnostna seja DZ, na kateri bo slavnostna govornica podpredsednica DZ Tina Heferle.

Slovenija pred 29 leti dobila ustavo

Poleg tega mineva 29 let, odkar je samostojna Slovenija dobila svojo ustavo, spričo zaostrenih epidemioloških razmer pa obletnice na ustavnem sodišču tokrat ne bodo obeležili. Predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez ob tem opozarja, da epidemija novega koronavirusa predstavlja tudi izzive za človekove pravice in pravno državo. Danes namreč obeležujemo dan ustavnosti, v spomin na 23. december 1991, ko je takratna slovenska skupščina sprejela in razglasila slovensko ustavo. Z njo se je Slovenija od Jugoslavije odcepila tudi v pravnem smislu.

Ob obletnici je predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez na spletni strani sodišča zapisal, da so bile od sprejetja ustave njene določbe večkrat na preizkušnji, vendar nikoli ni bila vprašljiva smer razvoja ustavne demokracije. V številnih pogledih pa je bilo leto 2020 drugačno, tudi za ustavno sodišče. To je bilo namreč soočeno tudi s presojami ukrepov za boj proti širjenju koronavirusa.