Začel se je veseli december, ko že marsikdo razmišlja o prazničnem božičnem oziroma novoletnem drevesu. Če imate raje naravna kot umetna drevesca, potem je dobro vedeti, na kak način lahko pridete legalno do svoje smreke, četudi imate svoj gozd, oziroma na kaj morate biti pozorni, če boste smrečico kupili na tržnici oziroma na drugih prodajnih mestih.
Letošnja nalepka je modre barve
Velja pravilo, da morajo biti posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, ki so namenjena za okras in praznovanje, v decembru med prevozi in prodajo označena z ustreznimi nalepkami (plombami), letos je ta nalepka modre barve, zraven je zapisana letnica 2024. Z omenjeno nalepko morajo biti označena tudi gozdna drevesa, ki so pridobljena iz nasadov okrasnih drevesc na kmetijskih površinah v Sloveniji. Za uvožene in specialne drevesne vrste plombe niso potrebne.
Plombe za označevanje okrasnih dreves v obliki samolepilne nalepke so letos modre barve z letnico 2024. Vsaka plomba znotraj gozdnogospodarskega območja oziroma območne enote Zavoda za gozdove Slovenije je označena s svojo zaporedno štirimestno številko. Zaporedne številke izdanih plomb so zapisane na odločbah oz. računih, ki so bili podlaga za izdajo plomb, in ki jih morajo imeti prodajalci okrasnih dreves pri sebi na prodajnih mestih.
[[image_1_article_72276]]
Lastniki gozdov za posek potrebujejo odločbo in plombo
Po zakonu o gozdovih lahko lastniki gozdov pridobivajo okrasna drevesa iz gozdov le na podlagi izdane odločbe Zavoda za gozdove Slovenije. Zakon določa, da so okrasna drevesa posekana gozdna drevesa, namenjena za okras in praznovanje. Za okrasna drevesa neavtohtonih drevesnih vrst, ki so pridelana na namenskih površinah (drevesnice, dopolnilna dejavnost na kmetiji in podobno), ter za okrasna drevesca v lončkih medtem ne veljajo določbe zakona o gozdovih.
Tisa (Taxus baccata) in navadna bodika (Ilex aquifolium) sta zavarovani vrsti in se jih za okrasno drevje ne pridobiva iz gozdov. Jelko kot okrasno drevo je dovoljeno pridobivati iz gozda le tam, kjer se jelka dobro pomlajuje.
Če so okrasna drevesa pridobljena iz gozdov, so lahko plombe izdane le skupaj z odločbo, ki se glasi na lastnika gozda. Če pa so pridobljena z namenskih površin za pridelavo okrasnih dreves in iz drugih gozdnih površin, pa se število plomb vpiše na račun, izdan na lastnika zemljišča.
Do 25 plomb brezplačno
Zavod za gozdove Slovenije izda posameznemu lastniku gozda do 25 plomb brezplačno. Do tolikšnega števila plomb so upravičeni tudi lastniki drevesnic in drugih namenskih površin, razen če zaradi prodaje okrasnih dreves potrebujejo račun. Na odločbi je navedena parc. številka gozdne parcele, kjer se lastniku dovoli posek določenega števila drevesc.«
"Ko boste božično-novoletno drevo kupili na tržnici ali od lastnikov gozdov, je označitev z modro plombico obvezna," je pojasnil Nenad Zagorac z Območne enote Maribor.