Na inšpektoratu za delo ugotavljajo, da bodo pomagale predvsem delavcem na manjših gradbiščih.

"Vročinski valovi so nova realnost"

Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani opozoril minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, so vročinski valovi nova realnost. Ob tem je spomnil, da je bila temperatura v zadnjem mesecu v prestolnici 14 zaporednih dni nad 30 stopinjami Celzija. "Lahko si samo predstavljamo, kako je iti na gradbišče in tam stati na soncu, ko je temperatura 30 stopinj, in si zamišljamo, kako je tam osem ur opravljati težka fizična dela," je dejal minister.

Na ministrstvu za delo so zato po dolgem posvetovanju s sindikati in delodajalci sprejeli spremembe pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, ki nalagajo delodajalcem, da delavcem, ki delajo na prostem pri vročini nad 30 stopinjami Celzija, vsake dve do tri ure omogočijo 15-minutno pavzo s hladnimi napitki. V veljavi so od sobote.

V petek še dodatne smernice za delodajalce

Mesec je ob tem napovedal, da bodo v petek sprejeli še smernice za delodajalce, ki ne bodo obvezujoče, ampak bodo služile kot priporočila, kako lahko še dodatno pomagajo tistim, ki delajo na visokih temperaturah. Te smernice bodo vključevale ukrepe, kot je organizacija delovnega dne na način, da delavci ne opravljajo najbolj težaških del v času največje vročine. Ministrstvo priporoča tudi, da delavci, ki delajo na visokih temperaturah, de delajo sami.

"Skratka, oblikovali smo serijo takih priporočil, ki bodo delodajalcem in delavcem služila predvsem kot šablona, zato da se bodo bolje znašli pri delu na vročini in da bomo imeli čim manj zdravstvenih neprilik," je pojasnil Mesec.

Letno zaradi vročine na delovnem mestu umre okoli 22.000 ljudi

Ob tem je izpostavil podatke Mednarodne organizacije dela (ILO), da letno zaradi vročine na delovnem mestu umre okoli 22.000 ljudi. ILO po ministrovih besedah poroča tudi, da se pri delu nad 30 stopinjami Celzija možnost za nesreče pri delu poveča za eno šestino, pri delu nad 38 stopinjami pa za eno tretjino. Na Inšpektoratu RS za delo pozdravljajo spremembe pravilnika.

Po besedah inšpektorice Irene Kastelec predstavljajo pomemben korak k boljši zaščiti delavcev pred vplivi visokih temperatur. V praksi sicer ugotavljajo, da so na velikih gradbiščih ukrepi za zaščito delavcev pred vročino že ustaljena praksa. Delavcem so tako praviloma omogočeni redni odmori, v času povišanih temperatur pa še dodatni odmori, nekateri imajo na voljo tudi klimatizirane skupne prostore za počitek.

Težave pa se po besedah Kastelec pojavljajo predvsem na manjših gradbiščih, kjer takšni ukrepi pogosto niso vzpostavljeni ali pa se izvajajo nedosledno. Kot je pojasnila, inšpektorat redno prejema prijave glede previsokih temperatur, vendar so se te do zdaj večinoma nanašale na zaprte delovne prostore, pri delu na prostem pa ni bilo ustrezne pravne podlage za ukrepanje. S spremenjenim pravilnikom se bo to področje uredilo, inšpektorji bodo imeli jasno pravno podlago za nadzor in za morebitno sankcioniranje. Spremenjeni pravilnik je bil v uradnem listu objavljen v petek, veljati pa je torej začel v soboto.

STA