V osnovnih šolah in vrtcih izvajajo redne preglede požarne varnosti skladno z veljavno zakonodajo, so za STA pojasnili v skupnosti občin in združenju mestnih občin. Zato so v občinah prepričani, da razloga za skrb ni. Občine se glede na aktualne razmere lahko odločijo za dodatne preglede objektov in preverjanje požarne varnosti, so še pojasnili.
Večina šol in vrtcev opremljene z požarno varnostjo
Po nedavnem požaru v dijaškem domu v Ljubljani se je odprlo tudi vprašanje požarne varnosti v osnovnih šolah in vrtcih. Na vprašanje, ali bodo občine morda dodatno pregledale požarno varnost teh objektov, so za STA iz Skupnosti občin Slovenije odgovorili, da se te lahko odločijo za dodatne preglede objektov in preverjanje požarne varnosti, pri čemer se vsaka občina samostojno odloča o obsegu in načinu izvedbe teh aktivnosti.
Informacij, katere občine ali koliko se jih bo za to odločilo, na skupnosti občin nimajo.
"Vse novogradnje vrtcev in šol so zasnovane in zgrajene v skladu z najnovejšimi gradbenimi in požarno-varnostnimi standardi, ki vključujejo požarno odporne materiale, sodobne sisteme za zaznavo in gašenje požara ter ustrezne evakuacijske poti, kar zagotavlja visoko raven varnosti za otroke in zaposlene," so zapisali.
Šole sodelujejo z institucijami pri ustvarjanju požarne varnosti
Poudarili so še, da občine skupaj z vzgojno-izobraževalnimi zavodi skrbijo za ustrezno požarno varnostno politiko, pri čemer sodelujejo z gasilskimi enotami, pristojnimi inšpekcijskimi službami in strokovnjaki za varstvo pred požarom. V okviru svojih zmožnosti vlagajo v izboljšave in prenove starejših objektov ter nadgradnjo požarnih sistemov, so navedli.
Kot so še izpostavili, vzdrževanje in zagotavljanje požarne varnosti v teh objektih poteka skladno z veljavno zakonodajo in predpisi, ki določajo obveznost rednih pregledov, vzdrževanja sistemov požarne zaščite ter izvajanja požarnih vaj, zato verjamejo, da razloga za skrb ni.
Tudi v Združenju mestnih občin Slovenije zagotavljajo, da je v vrtcih in osnovnih šolah požarna varnost ustrezno zagotovljena in skladna s področno zakonodajo. Stopnja tehnične požarne opreme je med posameznimi objekti različna, ukrepi za zagotavljanje požarne varnosti pa so temu prilagojeni, so pojasnili.
Številni redni pregledi, vaje ter usposabljanja zaposlenih
V objektih izvajajo redne preglede požarne varnosti, izvajajo požarne vaje, usposabljajo zaposlene, odgovorne osebe so vodje javnih zavodov, so zapisali. Pri celovitih prenovah vrtcev in šol vgrajujejo nove varnostne rešitve. Dodatni pregledi objektov po navedbah združenja mestnih občin trenutno niso potrebni, v primeru spremembe predpisov pa bodo izvedli prilagoditve.
Bistvena razlika med dijaškimi domovi in vrtci oziroma šolami je v tem, da v dijaških domovih bivajo dijaki preko noči, vrtci in šole pa delujejo podnevi in ob prisotnosti vzgojiteljev oz. učiteljev ter ponekod tudi varnostnikov, so za STA še poudarili v združenju mestnih občin.
V Združenju občin Slovenije nimajo konkretnih informacij o novih pobudah ali ukrepih, ki bi jih občine sprejele za pregled požarne varnosti v šolah in vrtcih. Vendar pa nekatere občine že izvajajo redne preglede in ukrepe na tem področju, so pojasnili za STA. Aktualne informacije glede morebitnih novih ukrepov ali pregledov požarne varnosti pa imajo predstojniki zavodov, ki morajo poskrbeti za urejenost na tem področju, so dodali.
STA