V zadnjih letih se število ekstremnih vremenskih dogodkov v Evropi - in Sloveniji - nenehno povečuje. Močan dež, povodnji in poplave, ki zalijejo ceste, predore in garaže, lahko v zelo kratkem času povzročijo veliko nevarnost. Vse pogosteje smo priča prizorom, ko avtomobili bredejo po poplavljeni cesti, ko obtičijo v zalitih podvozih ali jih odnaša narasla voda. V takšnih primerih lahko pride do kritičnih situacij, saj normalno izstopanje iz avtomobila skozi vrata ni več mogoče. Če se avto nato še začne potapljati v globoko vodo in voda vdre v notranjost, so potniki v avtu v življenjski nevarnosti, saj poleg vseh ostalih ovir reševanje še dodatno otežita panika in hladna voda, ki omejuje gibljivost ljudi. 

V štirih minutah se avto potopi

Pri Avto moto zvezi Slovenije (AMZS) in ostalih evropskih avtomobilskih klubih so pod vodstvom ADAC-ovega raziskovalnega centra za prometne nesreče raziskali, kaj se zgodi, ko povodenj zajame avtomobil in kako se iz njega rešiti? Po štirih potopih so ugotovili, da se avtomobil potaplja tri do štiri minute, da je obnašanje avtomobila med potopom podobno ne glede na vrsto pogona (čeprav je avto z motorjem na notranje zgorevanje bolj nagnjen k prevrnitvi med potopom), da je laminirana (dvojna) stranska stekla nemogoče razbiti brez ustreznega varnostnega orodja in da ni mogoče razbiti stranskega stekla iz kaljenega varnostnega stekla z zaponko varnostnega pasu, avtomobilskim ključem ali ogrodjem avtomobilskega zglavnika. 

Visoke številke utopitev v avtu

Pri Policiji sicer nimajo podatka, koliko je pri nas prometnih nesreč, ko vozilo zapelje v vodo in koliko oseb se pri tem poškoduje ali celo umre. Podatki iz Švice pa kažejo, da je delež utopljenih v prometnih nesrečah v obdobju od 2012 do 2021 približno 4 odstotkeNa Nizozemskem je število prometnih smrtnih žrtev v povezavi s potopljenimi vozili v povprečju večje kot 50 na leto. V več kot dveh tretjinah teh primerov je vzrok smrti utopitev. V Nemčiji so v letu 2024 zabeležili 33 nesreč, v katerih je avto pristal v vodi, v teh nesrečah pa je umrlo 11 ljudi. 

Že 30 cm vode pokvari avtomobil

Nemška statistika opozarja na nevarnost hitro poplavljenih vozišč; štiri nesreče so se zgodile zaradi vožnje po poplavljeni cesti, kar se hitro lahko spremeni v smrtno past. Že 30 cm visoka voda lahko povzroči poškodbe na avtomobilu - od mehanskih poškodb do električnih okvar, kratkih stikov in okvar krmilnih enot. Pri višini vode nad 50 cm avto v takšni vodi že lahko začne plavati oziroma izgubi stik s podlago; tekoča voda tako lahko “odplavi” avto v globljo vodo, kjer lahko tudi potone. Ker se je v tovrstnih primerih težko rešiti iz potapljajočega avtomobila, je posledično tudi pri potnikih, četudi so nepoškodovani, razlog za smrt pogosto utopitev. 

Kaj, če se vam zgodi?

Konzorcij EuroNCAP prav zato od avtomobilskih izdelovalcev zahteva, da sistem za električno odpiranje oken in vrat tudi po potopitvi deluje še 10 minut, da potniki lahko izstopijo iz avta - ali pa morajo ponuditi alternativno možnost odpiranja oken, o čemer morajo biti objavljena jasna navodila. Gre pa za priporočila konzorcija EuroNCAP; zakonske obveze o uvedbi teh sistemov še ni. 

Ob poplavah oziroma ob ekstremnih vremenskih pojavih se izogibajte zaprtim območjem in prečkanju vode. Čeprav nihče ne pričakuje, da bo za volanom avta končal v globoki vodi, je koristno vedeti, kako je treba ravnati, če vseeno pride do potopitve. AMZS zato svetuje: 

- Odpnite varnosti pas, spustite električno pomično okno, pomagajte otrokom, če so ti v avtu, in čimprej zapustite notranjost avtomobila

- Izstop iz avta se mora zgoditi v prvi minuti po potopitvi

- Okna je treba spustiti čim prej, saj se s časom povečuje verjetnost okvare električnega sistema.

- Najbolj učinkovite je zapustiti avto skozi najbližje stransko oziroma bočno okno.

- Zasilna možnost je izstop skozi vetrobransko steklo: tako, da ga skušate razbiti oziroma potisniti iz okvirja z nogami, a to zahteva veliko moči oziroma sile - in časa. Dostop do zadnjega stekla oziroma stekla prtljažnih vrat, ki lahko predstavlja morebitno pot na prostost, je lahko močno otežen zaradi pomanjkanja prostora, prtljage ali oviranja morebitne predelne mreže.

- Ne čakajte in ne poskušajte odpreti vrat avtomobila. 

- V avtu imejte na dostopnem mestu kladivo ali kotno vzmetno kladivo v kombinaciji z rezilom za varnostni pas. Drugi pripomočki se niso izkazali za koristne: vzglavnik s kovinskimi nogami je težko izvleči iz naslonjala sedeža, avtomobilski ključ ali kovinska zaponka varnostnega pasu pa nista učinkovita.