Ob veliki količini informacij, povezanih z razširjanjem in nevarnostmi okužbe s koronavirusom se veliko ljudi odloči, da zaradi potencialne nevarnosti ne odide na načrtovano pot v tujino. Za tiste, ki so pred odhodom sklenili zavarovanja rizika odpovedi, so pri Zavarovalnici Sava zbrali nekaj koristnih informacij o uveljavljanju pravic iz naslova omenjenega zavarovanja v primeru izbruha epidemije in ali pandemije.

Kot pojasnjujejo, potnikom v primeru razglasitve koronavirusa COVID-19 kot epidemije oz. pandemije pripadajo stroški odpovedi potovanja v naslednjih primerih:

  • Če je potovanje odsvetovalo Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije (MZZ).
  • Če ste zavarovanje rizika odpovedi potovanj sklenili preden je MZZ odsvetovalo potovanje.
  • Če potujete v času, ko velja odsvetovanje MZZ. Če potovanje, ki ga načrtujete maja, odpoveste že sedaj, Zavarovalnica Sava povrne stroške le, če bo potovanje maja še vedno odsvetovano.

Ob upoštevanju celotnega potovanja (odhodni kraj, prestopi, prihodni kraj), ne zgolj končne destinacije, vendar velja kritje le za primere, ko je potovanja na te destinacije odsvetovalo vprimeru, da prestopate letalski polet na Kitajskem in potovanje zato odpoveste, vam povrnejo stroške odpovedi potovanja.

Katerih stroškov zavarovalnica ne krije, če pride do pandemije?

Hkrati želijo posredovati tudi nekaj uporabnih informacij o uveljavljanju pravic iz naslova sklenjenega turističnega zavarovanja z asistenco v tujini v primeru izbruha epidemij oz. pandemij.

V primeru razglasitve koronavirusa COVID-19 kot epidemije oz. pandemije zavarovalnica ne krije nastalih stroškov zdravljenja, prevozov in asistence v tujini, v primeru, ko bi za koronavirusom COVID-19 zboleli na območju, na katerem je bila razglašena epidemija oz. pandemija. Razglasitev epidemije na določenem območju je v pristojnosti organov oblasti države, kjer se je le-ta pojavila oz. v pristojnosti Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v primeru pandemij. Potnikom svetujejo, da v primeru koronavirusa COVID-19 pred potovanjem v ciljno državo na spletu preverite trenutno stanje.

“Če se nahajate v državi oz. na območju, na katerem je bila razglašena epidemija koronavirusa COVID-19, lahko še vedno v polni meri uveljavljate vse svoje pravice iz sklenjenega zavarovanja, v kolikor se vaše težave ne nanašajo na obolevnost za koronavirusom COVID-19.Če ste si na primer zlomili nogo ali ste se zastrupili, veljajo vse pravice kot so določene na polici,” še dodajajo pri Zavarovalnici Sava. 

Tudi pri CORIS-u, kjer so specialisti za zavarovanja v tujini, sporočajo, da so epidemije in pandemije izključene iz turističnega zavarovalnega kritja. “Vse na novo sklenjene police (z razširjenim kritjem), nimajo kritja za koronavirus, saj le-ta pade pod izključitev. Gre namreč za že obstoječe stanje. Prav tako ni možno odpovedati potovanja, v kolikor je do odhoda še več kot mesec dni, saj se zadeve spreminjajo dnevno,” še navajajo.