Slovenija

Posvetovalna skupina: Cepljenje v nobeni fazi ni predvideno kot nujno

Uredništvo , 18.08.22 ob 18:07

Posvetovalna skupina je predstavila priporočila, ki veljajo za jesenski del in epidemijo, ki je nismo izkoreninili.

Posvetovalna skupina: Cepljenje v nobeni fazi ni predvideno kot nujno

Posvetovalna skupina je danes na novinarski konferenci predstavila nove smernice za prihodnje obdobje. Odločitve je predstavil vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel ter člana posvetovalne skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni.

13 ukrepov v dveh fazah

Izhodišča in usmeritve slonijo na petih stebrih: cepljenje, obvladovanje prenosa okužb, testiranja in zdravljenje, spremljanje SARS-CoV-2 ter ukrepi, ki zmanjšujejo stike. V vsakem stebru so oblikovana specifična priporočila, ki se nanašajo na osnovno stanje (faza 1) in fazo eskalacije (faza 2).

V Sloveniji trenutno prevladuje različica SARS-CoV-2, ki se hitro širi v vseh skupinah prebivalstva in pri večini obolelih ne povzroča težjega poteka, ki bi zahteval bolnišnično zdravljenje.

V tem stanju (faza1) se osredotočamo na zaščito ranljivih skupin prebivalstva in s tem preprečevanje porasta težje potekajočih oblik bolezni. Priporočajo se ukrepi, ki so usmerjeni v zamejevanje širjenja SARS-CoV-2, vendar ne posegajo pomembno v vsakdanje življenje večine posameznikov.

Faza 2 je odziv na scenarij, v katerem se predpostavlja intenzivno kroženje novih različic virusa, pogoste ponovne okužbe in upad zaščite, pridobljene s cepljenjem ali po preboleli bolezni. V tem scenariju se pričakuje izrazito povečanje števila hospitalizacij zaradi covida-19 tudi nasploh in ne le med bolj ranljivimi skupinami. Cilj javnozdravstvenih ukrepov v fazi 2 je znižanje števila obolelih, obolelih s težjo obliko covida-19 in umrlih zaradi covida-19 ter zmanjšanje preobremenitve zdravstvenega sistema in zagotavljanje vzdržnosti zdravstva z upoštevanjem tehtanja med sprejemljivostjo, družbenim bremenom in učinkovitostjo priporočil.

Samotestiranje

Izmed ukrepov je Fafangel izpostavil samotestiranje, ki bo le na domu. V prvi fazi je namenjeno pri izraženih znakih, v drugi fazi pa bo tudi presejalno.

Karantene niso predvidene v nobeni fazi, zato pa skupina predvideva odgovornost in predvidno ravnanje ob stiku. Tudi prepovedi dogodkov se niso obnesle, zato predlagajo, da osebe z večjim tveganjem premislijo o smiselnosti obiska takih dogodkov, v fazi 2 tudi ne bo prepovedi, priporočila pa bodo postala nujna.

“Upamo, da vso jesen in zimo ostanemo v fazi ena,” je še dodal Fafangel.