Na današnji izredni seji bodo obravnavali predlog priporočila vladi o učinkovitosti obravnave romskih vprašanj. Potrjevali bodo tudi mandat poslancema Andreju Poglajnu in Francu (Franciscu Estanislau) Medicu, ki bosta v parlamentu nasledila evropska poslanca Mateja Tonina in Branka Grimsa.
Glasovali bodo o predlogu priporočil vladi
Poslanci bodo glasovali o predlogu priporočil vladi, ki so jih prejšnji teden z osmimi glasovi za in šestimi proti podprli člani odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Med drugim so v predlogu zapisali, naj DZ vladi predlaga, da v treh mesecih pripravi sistemske ukrepe s spremembo zakona o financiranju občin. Menijo, da bi morale občine o porabi sredstev, ki jih pridobijo na podlagi deleža romske populacije, poročati uradu za narodnosti. Predlagajo tudi pripravo pravne podlage za zagotovitev denarja, namenjenega kontinuiranim projektom za integracijo Romov.
Zahtevo za sklic izredne seje DZ o obravnavi predloga priporočila vladi v zvezi z reševanjem romskih vprašanj so prejšnji teden vložili poslanci SDS, NSi, 27 od 40 poslancev Gibanja Svobode, nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek in poslanec SD Predrag Baković zaradi neustreznega in neučinkovitega upravljanja z romskim vprašanjem.
Obravnavali bodo tudi predlog novele zakona o dedovanju
Vlada bo na današnji seji med drugim obravnavala tudi predlog novele zakona o dedovanju. Ključna rešitev je pospešitev zapuščinskih postopkov, ko so dediči neznani, so ob najavi vladne seje izpostavili v vladnem uradu za komuniciranje (Ukom). Predlog novele tako skrajšuje rok za oklic neznanim dedičem z enega leta na tri mesece, objava oklica v uradnem listu oziroma na drug primeren način se nadomešča z objavo na spletni strani sodišča, objava na sodni deski pa ostaja, so ključne spremembe navedli na Ukomu.
V osnutku zakonskega predloga, ki je šel v medresorsko usklajevanje, je ministrstvo za pravosodje predvidelo tudi rešitev, po kateri bi nepremičnine brez dedičev, ki ležijo na območju stavbnih zemljišč, lahko postale last občin. Predlagatelj je pri oblikovanju teh predlogov sprememb sledil pobudi Mestne občine Koper, ki je opozorila na problematiko pridobivanja stavbnih zemljišč s strani občin, je izhajalo iz osnutka. A v končnem predlogu te rešitve ni več, saj so ji v medresorskem usklajevanju nasprotovali na nekaterih ministrstvih. Vlada ima na dnevnem redu tudi prvo obravnavo predlogov zakona o cestninjenju, zakona o izvajanju uredbe EU o evropskem upravljanju podatkov in novele zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih.
STA