Pust je pred vrati in potrošniki bolj pogosto kot v ostalem delu leta posegajo po krofih. Proizvajalci se temu prilagajajo in prodajne police se v teh dneh šibijo pod tem okroglim pecivom iz kvašenega testa z značilnim venčkom in polnilom, ki že dolgo ni nujno le marmelada. Večji peki jih bodo v teh dneh ocvrli tudi dva milijona in več.

Krofi ne nujno le z marmelado

V Mlinotestu bodo letos v pustnem času ocvrli približno 2,5 milijona krofov. Prodajajo jih v vseh lastnih trgovinah ter povsod tam, kjer tudi sicer prodajajo njihove izdelke, velik del krofov pa tudi izvozijo. “Izvoz vsako leto povečujemo,” so sporočili za STA.

Kot ugotavljajo, so namreč krofi tako pri nas kot tudi v tujini zelo priljubljeni in čeprav gre za klasično pustno sladico, potrošniki radi segajo po njih skozi celo leto. Pri tem lahko izbirajo med številnimi različicami: poleg klasičnih z marelično marmelado so na voljo tudi taki z vanilijevim ali čokoladnim polnilom, ali pa v ameriški različici našega krofa s prepoznavno luknjo.

Slovenski potrošnik ima najraje “klasične” krofe

Ob tem pa za slovenskega potrošnika še vedno velja, da ima raje “klasične” krofe, kot so jih včasih delali doma oz. cvrle naše babice, ugotavljajo v Žitu. Žitovi krofi v tem obdobju so torej “klasični”: odlikuje jih svežina, so zlato rumeno zapečeni z obveznim belim venčkom ter polnjeni z marelično marmelado, so povedali.

V Žitu, ki je od leta 2015 v lasti Podravke, nameravajo v letošnjem pustnem času ocvreti in prodati blizu dva milijona krofov, kar je podobno kot lani. Te bodo v večjih trgovskih centrih potrošnikom ponudili še tople pravkar ocvrte, v druge večje trgovine pa jih bodo večkrat dnevno pripeljali iz svojih bližnjih pekarn.

Vse dni v letu jih prodajo na Trojanah

V Gostinskem podjetju Trojane se lahko z dobro prodajo krofov pohvalijo vsak dan v letu. Dnevno jih ocvrejo in prodajo od 2000 do 5000, v pustnem času pa se ta številka za nekajkrat poveča. Kot so povedali za STA, nameravajo v času od današnjega debelega četrtka do pepelnične srede narediti 100.000 krofov, od povpraševanja pa bo odvisno, ali bodo to številko tudi dosegli.

Še večjo proizvodnjo napovedujejo v skupini Don don, in sicer 4,5 milijona krofov samo v Sloveniji. Krofi so včasih naznanjali post po pustu, zato so si v pustnem času ljudje radi privoščili tudi nekaj mastne in bolj kalorične hrane. Danes ni več tako, kljub temu pa pustni čas brez njih zagotovo nima prave norčavosti.

V pustnem obdobju smo lahko tudi dobrodelni. V ljubljanskem zavodu Pod strehco bodo tako na pustni torek s pomočjo stand up komikov na ulici prodajali krofe, izkupiček pa namenil polnovrednim toplim obrokom za svoje vsakodnevne odjemalce. Krofe jim bodo podarili v Žitu, ki bodo s svojimi krofi razveselili tudi 1000 otrok iz projekta Botrstvo, podarili pa jih bodo tudi Banki hrane ter dobrodelni akciji radia Ognjišče za pomoč otrokom v Etiopiji.

STA