Zaloge krvi so pri spodnjih mejah pri vseh krvnih skupinah, razen pri skupini AB+, poroča RTV Slo. To pomeni, da primanjkuje šest krvnih skupin. Na zavodu za transfuzijo zato vabijo darovalce, da se naj odzovejo na vabila ali se sami naročijo na darovanje.

Zaloge krvi so na spodnjih mejah,” je za MMC pojasnila Irena Razboršek, predstojnica Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino in dodala, da so še zaenkrat obvladljive zaradi dobrega odziva krvodajalcev. 

“Krvodajalke in krvodajalce prosimo, da se odzivajo na vabila Rdečega križa in transfuzijske službe, lahko pa se tudi sami prijavijo na odvzem krvi tako, da nas pokličejo in se dogovorijo glede dneva in ure prihoda. Trenutno potrebujemo krvodajalce vseh krvnih skupin, razen skupine AB+, ki jih prosimo, da preložijo odvzem krvi,” je dodala Razborškova.

Okužba ne vpliva na darovanje krvi

Kri se lahko daruje, tudi če je oseba pred kratkim prebolela okužbo z novim koronavirusom, toda po izolaciji in preboleli bolezni mora preteči najmanj 2 tedna. Tudi po cepljenju se lahko kri daruje že takoj naslednji dan, razen če ima oseba po cepljenju kakšne nezaželene učinke.

V bazi imajo sicer trenutno okoli 110.000 prijavljenih krvodajalcev, letno dobijo okoli 10 odstotkov novih. V povprečju imamo v Sloveniji na leto več kot 1000 krvodajalskih akcij in 97.000 odvzemov krvi.

Večina jih daruje enkrat, nekateri tudi štirikrat letno

V Sloveniji imamo letno okoli 62.000 krvodajalcev. Izmed teh jih večina daruje enkrat letno, nekateri pa tudi štirikrat v enem letu. Med krvodajalci je 66 odstotkov moških in 34 odstotkov žensk. Po navedbah Razborškove sicer potrebujemo dnevno od 350 do 400 krvodajalcev. Ocenjuje, da je za uspešno operacijo potrebna kri okoli 30-tih darovalcev.

“Krvodajalce vabimo, da spremljajo zaloge krvi in se odzivajo glede na potrebe, saj tako pomagajo pri uravnavanju zalog krvi. Pomembno je, da nas pokličejo in se naročijo, že vnaprej se jim zahvaljujemo,” je povedala Razborškova. 

Pojasnila je, da je poraba krvi v zadnjem času povečana, ker prehaja zdravstveni sistem nazaj v normalno delovanje. Med epidemijo so bile potrebe krvi rahlo manjše, krvodajalci pa so vseeno redno darovali, za kar se jim iskreno zahvaljujejo.