Med prvomajskimi prazniki se običajno poveča uporaba karbidov (acetilenov) in možnarjev (priprav za pokanje s črnim smodnikom). Zakon o varstvu javnega reda in miru sicer dovoljuje uporabo karbida in drugih plinskih zmesi za pokanje med določenimi prazniki, kjer je takšno pokanje že tradicija.
Neupoštevanje pravil vas lahko udari po žepu
Policisti opozarjajo, da je kljub izjemi potrebno biti pozoren na nekaj pravil. Med 22. in 6. uro mora biti zagotovljen nočni mir in počitek ljudi, mladoletnim osebam je uporaba možnarjev prepovedana; možnaristi morajo imeti certifikat ali potrdilo o usposobljenosti za streljanje z možnarji. Predvsem pa mora biti pri pokanju s karbidi in možnarji poskrbljeno za varnostne ukrepe (varnostna razdalja, količine smodnika se ne sme prekoračiti, obvezno polnjenje možnarjev na mestu poka, tik pred uporabo), saj lahko njihova nepravilna uporaba povzroči celo težke poškodbe, ki za vse življenje zaznamujejo posameznika ter njegove bližnje.
Zaradi neprevidnega pokanja s karbidom in možnarji lahko nastanejo tudi požari v naravi.
Globa za nespoštovanje teh določil znaša od 83,46 do 208,65 evra, če pride do nesreče pa so poškodbe lahko tudi usodne.
Pri kurjenju kresa lahko nastane požar
Organizatorje kresovanj in posameznike policisti opozarjajo tudi na nevarnost požarov v naravnem okolju, ki ob takšnih priložnostih niso redki. “Pred kresovanjem zato ustrezno uredite in zavarujte kurišče, ogenj pa nadzorujte ves čas kurjenja,” svarijo.
Potrebno je:
· urediti kurišče, ki mora biti obdano z negorljivim materialom, prostor okoli kurišča mora biti očiščen vseh gorljivih snovi; kurišče mora biti oddaljeno od gozda vsaj 50 m. Od pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov, kjer se izdelujejo, predelujejo ali skladiščijo vnetljive ali nevarne snovi, pa naj bo oddaljeno vsaj 100 m;
· nadzorovati kurišče ves čas kurjenja;
· po končanem kurjenju pogasiti ogenj in žerjavico ter pokriti kurišče z negorljivim materialom;
· prenehati kuriti, sežigati ali uporabljati odprti ogenj, kadar je povprečna hitrost vetra večja od 6 m/s ali ob sunkih vetra, močnejših od 10 m/s,
· v naravnem okolju se pri kurjenju, sežiganju ali uporabi odprtega ognja ne sme uporabljati gorljivih tekočin ali materialov, ki pri gorenju razvijajo močan dim ali strupene pline oziroma so kako drugače škodljivi za okolje.
Za kurjenje kresov je treba pridobiti tudi dovoljenje pristojne upravne enote, vlogo za dovoljenje pa podati najmanj 7 dni pred prireditvijo. Tudi, če gre za ognjemet v okviru javne prireditve, je zanj potrebno dovoljenje, ki ga izda pristojna upravna enota, izvajalec pa mora poskrbeti za vse varnostne ukrepe v skladu z elaboratom.
Praznik dela je zagotovo čas, ko se je prijetno družiti in zabavati, sploh po domala dveh letih omejevanja stikov. Kljub temu pa previdnost velja, cena za nepozornost je namreč hitro lahko usodna.