Pokojninska reforma, ki je trenutno predmet pogajanj med socialnimi partnerji, se ne bo zgodila čez noč. Večina predlaganih ukrepov predvideva sedemletno prehodno obdobje, poroča Radio Slovenija, ki se sklicuje na neuradno pridobljen dokument. Pogajanja naj bi se zaključila do sredine marca.
Kdaj se bomo upokojili?
Med predlaganimi spremembami pokojninskega in invalidskega zavarovanja so starostne meje za upokojitev, odmerni odstotek, referenčno obdobje ter usklajevanje pokojnin.
Po predlogu Ministrstva za delo bi zavarovanec pravico do starostne pokojnine pridobil pri starosti 67 let, če bi dopolnil najmanj 15 let zavarovalne dobe. Ne glede na to starost bi leta 2028 lahko odšel v pokoj pri 65 letih in treh mesecih, leta 2034 pa pri 66 letih in devetih mesecih.
Za tiste z dopolnjenimi 40 leti pokojninske dobe brez dokupa bi veljala druga pravila: leta 2028 bi se lahko upokojili pri 60 letih in treh mesecih, leta 2034 pa pri 61 letih in devetih mesecih. Možno bi bilo tudi znižanje starostne meje zaradi otrok, službenja obveznega vojaškega roka ali zgodnjega vstopa v zavarovanje pred 20. letom starosti.
Tako bi se spremenila pokojninska osnova
Trenutno se kot pokojninska osnova upošteva 24 zaporednih let, predlog ministrstva pa predvideva, da bi se pri dopolnjenih 40 letih zavarovanja izločilo pet let, ki so najmanj ugodne za zavarovanca. Odmerni odstotek bi se vsako leto povečeval. Sedaj znaša 63,5 odstotka za 40 let zavarovalne dobe, do konca prehodnega obdobja pa bi se zvišal na 70 odstotkov. Za 15 let zavarovalne dobe bi znašal 30 odstotkov.
Usklajevanje pokojnin
Ministrstvo predlaga, da bi se pokojnine usklajevale glede na:
- 20 % rasti povprečne bruto plače, izplačane za obdobje med januarjem in decembrom preteklega leta, v primerjavi s povprečno bruto plačo, izplačano za enako obdobje leto pred tem,
- 80 % povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v enakem obdobju.
Pred pogajalci je danes okoli 100 odprtih členov - tudi o vdovskih pokojninah, letnega dogajanja in usklajevanja pokojnin. V tretjem sklopu bi morali socialni partnerji obravnavati še invalidsko zavarovanje.