Notranji minister Boštjan Poklukar, ki je danes že drugič letos v DZ zagovarjal svoje delo, je tudi drugo interpelacijo uspešno prestal. Za njegov odhod je glasovalo 33 poslancev, 45 jih je bilo proti. Da bi interpelacija, ki so jo zoper njega vložil poslanci iz vrst NSi in Demokratov, uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev.

Kaj so mu očitali?

Predlagatelji so ministru očitali neustrezen odziv ob aferi izkoriščanja tujih delavcev, "problematično reorganizacijo" centra za varovanje in zaščito ter poslabšanje splošne varnosti, še posebej so bili v današnji razpravi kritični do razmer na območjih, kjer živi romska skupnost.

Med očitki so izpostavljali tudi neuspešno spopadanje s kadrovskim primanjkljajem v policiji ter sum prirejenosti javnega naročila helikopterjev za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči za točno določenega ponudnika.

Zagotovil, da je vedno deloval transparentno, zakonito, odgovorno ...

Poklukar je v DZ očitke predlagateljev zavračal kot neutemeljene. Po njegovi oceni so nekateri očitki ne le površni in posplošeni, ampak tudi nevarno zavajajoči. Zagotovil je, da je v obeh mandatih vedno deloval transparentno, zakonito, odgovorno, predano in lojalno.

V bran so ministru stopili v koaliciji, predvsem Svobodi. Da so očitki utemeljeni in bi minister moral oditi, pa so poleg predlagateljev interpelacije prepričani tudi v SDS.

Opozicija je v mandatu vlade Roberta Goloba doslej v DZ vložila skupno 12 interpelacij, od tega dvakrat celotne vlade. Na podlagi teh interpelacij sicer ni bil razrešen še noben minister.

Poklukar do konca mandata napovedal še nekaj zakonskih sprememb

Poklukar je po prestani interpelaciji izpostavil podporo koalicije, ki njegovo delo na ministrstvu za notranje zadeve glede na glasovanje ocenjuje kot dobro in za njim trdno stoji. V izjavi za STA je znova poudaril, da na ministrstvu do konca mandata načrtujejo še nekaj zakonskih sprememb in da gredo naprej.

Ocenil je, da je varnostna situacija v Sloveniji stabilna. Povečano kriminaliteto v jugovzhodnem delu Slovenije naslavljajo z več aktivnostmi policije in več represivnih ukrepov, je dodal minister Poklukar iz kvote največje vladne stranke Gibanje Svoboda.

Med izzivi, ki ministrstvo čakajo še do izteka mandata, je izpostavil zakon o organiziranosti in delu policije, zakon o javnem redu in miru in resolucijo o dolgoročnem opremljanju policije do leta 2035. Med drugim je dodal, da morajo na ministrstvu do jeseni pripraviti še pakt o migracijah in azilu. "To je pravzaprav evropski dokument, kjer prenašamo vse evropske predpise v nacionalni dokument, in nenazadnje verjamem, da bo tudi ta dokument še v tem mandatu šel čez državni zbor," je prepričan.

STA