Epidemiološka slika se v Sloveniji počasi izboljšuje. Minister za zdravje Janez Poklukar bo zato v torek, 15. februarja 2022, s člani strokovne skupine za covid-19 in drugimi strokovnjaki govoril o spreminjanju epidemioloških ukrepov. Po besedah vodje skupine Mateje Logar lahko pričakujemo sproščanje ukrepov, ni pa še znano, kdaj, kje in v kolikšnem obsegu.

Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete, ki modele razvoja epidemije pripravlja za Sledilnik za covid-19, je v sredo za STA ocenil, da je epidemija covida-19 konec januarja v Sloveniji dosegla vrh in sedaj upada. Število dnevnih okužb bo po njegovih napovedih počasi padalo še kar nekaj tednov. Pričakuje, da se bo število dnevno potrjenih okužb v začetku marca v povprečju spustilo na 2.000 do 2.500.

“V marcu bi se morale zadeve umiriti, če ne bo novih različic ali česa drugega nepričakovanega,” je napovedal Janez Žibert.

Maske bodo zagotovo ostale

Logarjeva je za STA v petek potrdila, da bo prišlo do sproščanja epidemioloških ukrepov, ni pa še odločeno, katerih in kdaj.  Splošni ukrepi, kot so uporaba zaščitnih mask, ohranjanje razdalje med ljudmi in priporočilo dela od doma, bodo za zdaj ostali v veljavi, je Logarjeva v petek pojasnila v Odmevih na Televiziji Slovenija. Ukrepe pa bi lahko najprej sproščali v dejavnostih, ki potekajo na prostem, pa tudi v dejavnostih, ki potekajo v velikih notranjih prostorih.

Tako bi lahko v trgovinah z manj obiskovalci po besedah Mateje Logar ukinili pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT) in obdržali zgolj obvezno nošenje mask. Pri večjih zbiranjih pa bi bilo smiselno, da se jih udeležujejo prebolevniki in cepljeni proti covidu-19.

Logarjeva je za STA sicer napovedala, da bo sproščanje odvisno od razmer v zdravstvu. Ob tem je opozorila, da stanje na covidnih oddelkih bolnišnic v teh dneh še vedno ni ugodno. Hitrost sproščanja bo odvisna tudi od precepljenosti populacije, je pojasnila. “Nikakor pa ne bomo sproščali po zgledu Skandinavcev in Velike Britanije,” je napovedala. Na Danskem in v Veliki Britaniji so večino epidemioloških ukrepov namreč opustili v kratkem časovnem obdobju.

Ukrepe bodo le prilagodili, ne ukinili

O prilagoditvah epidemioloških ukrepov bodo v torek na Brdu pri Kranju razpravljali širša zdravstvena stroka in minister za zdravje. Poklukar je poudaril, da bodo govorili o prilagajanju, ne ukinjanju ukrepov, saj se lahko epidemiološka slika spet poslabša. Novi koronavirus bo po njegovih besedah med nami tudi v bodoče, z njim bomo morali živeti.

“Vsi ukrepi bodo verjetno občasno dvosmerni,” je napovedal. To pomeni, da jih bo v določenih obdobjih v veljavi manj, v primeru mutacije koronavirusa ali spremenjenih klimatskih pogojev jeseni in pozimi pa bo treba ponovno razmisliti o uvedbi kakšnega ukrepa.

O konkretnih ukrepih, ki bi lahko bili obravnavani v torek, Janez Poklukar ni želel govoriti: “Prezgodaj je, da bi o tem govoril jaz, to mora povedati stroka.”

Na posvetu bodo po besedah Poklukarja poleg članov strokovne skupine še epidemiologi, mikrobiologi, infektologi, predstavniki bolnišnic in zdravstvenih domov, družinski zdravniki, pediatri in drugi strokovnjaki. Kot je napovedal minister, se bodo na posvetu dogovorili tudi o pogojih, pod katerimi bodo ponovno vzpostavili sistem zdravstvene preventive, ki jo je epidemija na številnih področjih ohromila.