Poklukar je omenil, da nas v naslednjih dneh čaka kolobarjenje dežurnih ekip, kajti čaka nas situacija, kot je ne pomnimo.
Poklukar zelo črnogled
Na današnji predstavitvi trenutnega stanja v zvezi z okužbami s koronavirusom je bil minister za zdravje Poklukar sila pesimističen. Po njegovih napovedih nas čaka obdobje, kot ga še nismo imeli.
Seveda je vnovič poudaril tudi neprecenljivost cepljenja, po njegovih trditvah naj bi pri necepljenih zaznali bistveno daljši postcovidni sindrom.
Seveda je vnovič poudaril tudi neprecenljivost cepljenja, po njegovih trditvah naj bi pri necepljenih zaznali bistveno daljši postcovidni sindrom. Poleg tega je izpostavil, da cepljeni, kot je že večkrat omenil, lažje prebolijo covid in imajo manjšo verjetnost za hospitalizacijo.
Velik del epidemiološke situacije se bo po mnenju ministra odvijal v domačem okolju, tudi zato bo tokrat situacija nepoznana.
Na pragu petega vala
“V peti val stopamo s težkimi koraki, ob nizki precepljenosti in z izčrpanim kadrom,” je situacijo presodil Poklukar in nadaljeval: “Odločitev za cepljenje je vaša odločitev, tega pomembnega koraka namesto vas ne morem narediti. Sam sem prebolevnik in trikrat cepljen”.
“Zdravstvo pod težo omikrona še komaj vzdržuje svojo dejavnost,” je še posvaril in hkrati omenil, da bodo naredili vse, da bi cepljenje bilo dostopno čim večjemu krogu ljudi.
V peti val stopamo s težkimi koraki, ob nizki precepljenosti in z izčrpanim kadrom.
“Moja prošnja je, da se udeležite dnevov cepljenja in se tako skupaj izognemo preobremenitvi v zdravstvu,” je še pozval minister.
V bolnišnicah je do sedaj hospitaliziranih le devet pacientov, ki so v bolnišnici zaradi posledic novega, torej omikron seva. Ostali pacienti so v bolnišnicah iz drugih razlogov, vendar imajo pridružen sev omikrona. V naslednjih dneh naj bi po Poklukarjevi oceni sev omikron prevladoval v 98. odstotkih okužb.
160 milijonov evrov za teste
Doslej je bilo za hitre teste in PCR testiranja porabljenih že okrog 160 milijonov evrov, je pojasnil Poklukar. Ko bo epidemija prešla vrh, bo prav gotovo predlagan koncept, kot so ga imeli doslej, torej, da testi brezplačno pripadajo vsem. Kot kaže bodo po prehodu vrha za ljudi brez simptomov znova plačljivi.
Po podatkih ministra bi ta denar prišel na drugih področjih. Nova infekcijska klinika v Ljubljani bi na primer stala okrog sto milijonov.
“Omikron poznamo malo časa”
“Omikron poznamo razmeroma malo časa, zato je razumljivo, da marsičesa ne vemo. Inkubacija je krajša kot pri drugih različicah. Ta se hitro širi, vendar je hospitalizacija relativno nizka,” je delno dobro novico pojasnil infektolog Franc Strle.
Ne pričakujemo, da bo cepljenje prepričljivo zmanjšalo število okuženih, bo pa zmanjšalo število tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo.

Franc Strle, infektolog
Med ukrepi je izpostavil tudi umivanje rok, razdaljo ter nošenje mask. “Ne pričakujemo, da bo cepljenje prepričljivo zmanjšalo število okuženih, bo pa zmanjšalo število tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo,” je še pojasnil.
Trenutna cepiva po njegovi presoji razmeroma slabo ščitijo pred okužbo, vendar so razmeroma dobra pri preprečevanju težkega poteka. Prav ta zaščita je po njegovem največji doprinos.
Trenutna cepiva po njegovi presoji razmeroma slabo ščitijo pred okužbo, vendar so razmeroma dobra pri preprečevanju težkega poteka.
Splošna priporočila, ki trenutno veljajo, govorijo, da cepljenje ni nezdružljivo z drugimi respiratornimi težavami, cepljenje ni primerno le takrat, kadar ima nekdo vročinsko stanje, je še pojasnil možne kontraindikacije.
Znaki omikrona so drugačni kot smo jih bili vajeni pri drugih sevih, gre predvsem za bolečine v žrelu, kašelj in nahod. Za zdaj so zaznali manj pljučnic in nič izgub voha in okusa. Veliko bolnikov bo zato ostajalo doma.
Neposrednega podatka o zdravljenju sicer ni, zdrava pamet pa pravi, naj doma ljudje izvajajo simptomatsko terapijo. Denimo kot proti gripi. Seveda pa je treba opazovati poslabšanja in v tem primeru poklicati zdravnika,
“Neposrednega podatka o zdravljenju sicer ni, zdrava pamet pa pravi, naj doma ljudje izvajajo simptomatsko terapijo. Denimo kot proti gripi. Seveda pa je treba opazovati poslabšanja in v tem primeru poklicati zdravnika,” svetuje Strle.