Na socialnem omrežju Facebook se je pojavila novica, da je otrok Mariborčanke, ki živi na avstrijskem Štajerskem, zbolel za ošpicami. Kot je mati zapisala med komentarji, otrok ni prejel cepiva proti ošpicam. O primeru naj bi pisali tudi pri avstrijskih sosedih.

Otroku so bolezen potrdili v bolnici, saj naj bi imel vse tipične znake okužbe: vročina, tipični izpuščaji tudi v ustih in vnete oči.

Po bolezni doživljenjska imunost, pa po cepivu?

Kot pišejo na straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), 95 do 98 odstotkov otrok, ki so cepljeni proti virusu ošpic, razvije protitelesa. Tako pridobljena imunost naj bi bila dolgotrajna in pri večini cepljenih doživljenjska, a sta za to potrebna dva in ne en odmerek.

»Klinični znaki okužbe z virusom ošpic so visoka vročina, kašelj, nahod, vnetje veznic, eritematozni makulopapulozni izpuščaj in patognomonični enantem, oziroma tako imenovane Koplikove pege,« pišejo na NIJZ. Virus se prenaša s kužnimi kapljicami. Bolnik je kužen štiri dni pred pojavom in štiri dni po pojavu izpuščaja. Posebnega zdravila za zdravljenje ošpic ni, zdravljenje tako poteka simptomatsko.

V Avstriji cepljenje neobvezno

V Avstriji cepljenje ni obvezno, je pa zaželjeno. Starši, ki se ne odločijo cepiti, tako ne prejmejo nobene kazni, povsem drugače pa je v Sloveniji, kjer je tovrstno dejanje ne samo kaznivo z denarno kaznijo, ob pomanjkljivih vzrokih za ne-cepljenje vam lahko na vrata potrka tudi Center za socialno delo.