Neurja, ki so pred kratkim prizadele Slovenijo, veljajo za najizrazitejša v zadnjih letih. Medtem ko jih številni dojemajo kot nekaj slabega, saj povzročijo izjemno veliko škode, je pogled lovcev na nevihte drugačen.
Pretekla neurja so bila izjemno silovita, niso pa nobena redkost, če preverimo arhiv za zadnjih deset, dvajset let, nam je pojasnil navdušenec nad vremenom Leon Hardi, ki obenem skrbi za portal Neurje.si. “Recimo ravno včerajšnja situacija je zelo spominjala na neurja iz leta 2008, ko so se praktično na isti datum pojavljala širom celotne Slovenije ter povzročila ogromno škode. Pogostost močnejših neurij, ki prerastejo v krajevna neurja, se ni povečala, govora je le o večji intenzivnosti in ekstremih, katere prinašajo,” je še dodal.
Kot je zapisano na spletni strani Neurje.si, obstajajo posebne skupine ljudi, ki jih nevihte (predvsem močnejše) tako navdušujejo, da jih namenoma zasledujejo ter opazujejo, fotografirajo, snemajo. Ta dejavnost se imenuje lovljenje neviht (angl. storm chasing) in je razvita predvsem v Združenih Državah Amerike, kjer so zlasti na območju Velikih planjav nevihte lahko izjemno močne in pogosto ustvarjajo uničujoče tornade.
V spominu ostanejo predvsem ekstremni vremenski pojavi
Praktično ni dogodka, ki ne bi ostal v spominu in to vsako leto, nam je pojasnil Hardi. Močan vtis je pustilo prej omenjeno neurje iz leta 2008, kjer so prav tako poročali o neverjetnih razsežnostih. Potem so tukaj dogodki iz Predgrada, Črnomlja in Krškega, ki so se zgodili relativno nedolgo nazaj (zadnja 3 leta). “Prav tako je v spominu vcepljeno neurje s tornadom v Mahničih, kjer si je nato škodo ogledala tudi naša ekipa.”
Privlačnost neviht je v strukturi, obliki in še bi se naštelo. Dokler ne nastrada človek in narava je vse korektno, ampak situacija je ponavadi na žalost drugačna. Zato je naš namen tudi obveščanje pred možnostjo razvoja močnejših neviht.
V spominu ostane predvsem razvoj ekstremno velike toče, kot je bila v Črnomlju in Predgradu v letu 2018 in 2019, kjer so zrna tudi nekaj ur po toči v premer merila okoli 10 centimetrov. “Tudi takrat smo bili na terenu ter si ogledali okolico. Prizori so bili apokaliptični – včasih nas še spreleti srh ob spominih na take dogodke. Nato neurje, kot je bilo včerajšnje z orkanskim rušilnim vetrom, ki je bilo zelo obsežno, saj je prizadelo praktično celotno Slovenijo. V bistvu je šlo za izjemno močan pas neviht, ki je preko Italije dosegel celo Ukrajino, kjer je oslabel.”
Lov na nevihte poteka v Sloveniji drugače kot v Ameriki
Veliko ljudi pozna lovce na nevihte iz Amerike, a namen delovanja ekipe Neurja.si ne temelji na tem, da jih kdo “pozna”. Nekateri člani v ekipi se večkrat podajo na lov za nevihtami, saj je tovrstno početje na nek način adrenalinsko, poleg tega pa priskrbijo uporaben foto material nekaterih celic, ki se nato tudi analizirajo, pojasnjuje Hardi.
V ZDA se tega lotevajo na drugačen način, saj se zaradi razvoja tornadov v nevihte in tornade poganja sondaže z meritvami, kjer pridobijo ustrezne podatke za natančno določanje intenzivnosti pojavov, trajanje, itd.
Člani ekipe Neurje.si lovijo nevihte tako v Sloveniji kot v sosednjih državah, predvsem v Italiji in na Hrvaškem. Pred lovom nekaj dni prej spremljajo meteorološke modele in različne dejavnike v ozračju, ki vplivajo na razvoj, rast, pomikanje ter moč nevihtnih celic. “Pogosto se zanašamo na regionalni meteorološki model WRF (Weather Research and Forecasting Model) ter še nekatere druge regionalne (visoko-resolucijske) modele za kratkoročne napovedi. Dokončna odločitev kam se odpraviti velikokrat pade šele nekaj ur pred pričetkom razvoja neviht, saj so ti vremenskih pojavi kljub stalnemu napredku pri zelo kratkoročnem (zdajšnjem) napovedovanju vremena še vedno precej nepredvidljivi,” piše na njihovem portalu.
Kot pa je Hardi za nas pojasnil, vzamejo na teren fotografski material, računalnik z radarskimi (sedaj tudi tablica ali telefon), dron, itd. “Se tudi zgodi, da gremo včasih samo z telefonom,” dodaja.
Kateri del Slovenije je za lovce neviht najbolj zanimiv?
Za lovce na nevihte je najbolj zanimivo Ljubljansko barje, prekmurska ravnica, saj se ponavadi tukaj razvijejo najlepše baze na ravnih predelih iz avstrijske preko slovenske strani. Podobno kot v Italiji – Padska nižina. Zadnje obdobje pa so večkrat obiskali Dolenjsko, saj je bilo težišče dogajanja pri Krškem in nato v smeri Zagreba.
“Nevihte so in nevihte bodo. Najverjetneje je govora o večji intenzivnosti ter ekstremih in ne pogostosti.”