Trenutne razmere s pomanjkanjem kadrov se ne bo spremenila še vsaj pet let, je na slovensko-hrvaškem poslovnem forumu v Zagrebu opozoril direktor podjetja Kariera Tilen Prah. V predstavitvi kadrovskih trendov je razložil, da podjetja večinoma iščejo kadre z manj kot peto stopnjo izobrazbe, medtem ko se veliko mladih vpisuje na fakultete.
Zaradi davčnih omejitev pri nagrajevanju ne morejo napredovati
Trenutna situacija s pomanjkanjem kadrov je ekstremna in se, kot kaže, ne bo spremenila še vsaj pet do deset let, razen v primeru velike krize, je na forumu, ki ga je Inštitut za strateške rešitve (ISR) ta teden organiziral skupaj s slovenskim veleposlaništvom v Zagrebu in SLO CRO gospodarsko zbornico, predstavil Prah.
Kot je pojasnil, je v Sloveniji in na Hrvaškem okoli 80 odstotkov vseh oglasov za delovna mesta za kadre z manj kot peto stopnjo izobrazbe, medtem ko se praktično celotne generacije v obeh državah vpisujejo na fakulteto. To po Prahovih besedah ustvarja veliko vrzel na trgu dela.
"Mladi imajo danes na izbiro, ali gredo v tujino ali pa ostanejo doma in se nehajo truditi, saj zaradi davčnih omejitev pri nagrajevanju od neke točke naprej ne morejo več napredovati," je dejal.
Zaposleni najpogosteje odhajajo zaradi slabih odnosov
Iz podjetij zaposleni najpogosteje odhajajo zaradi slabih odnosov, neustreznega vodenja in slabe organizacije dela, sledita nezadovoljstvo s plačo in neizpolnjenost ob delu, Prahovo predstavitev kadrovskih trendov v sporočilu za javnost povzemajo na Inštitutu za strateške rešitve.
Na forumu z naslovom Načrtovanje gospodarskega uspeha v času polikrize in demografskih izzivov so sogovorniki razpravljali o vplivu geopolitičnih preobratov, tehnološkega napredka in preobrazbe evropskega gospodarskega prostora na vodenje podjetij in kakovost življenja v Sloveniji in regiji. Med ključnimi izzivi podjetij na Hrvaškem in v Sloveniji so sogovorniki izpostavili pridobivanje strokovno kompetentnih kadrov.
Kot so zapisali na ISR, vodilni v podjetjih ugotavljajo, da se bodo morala podjetja prilagoditi pričakovanjem talentov, ki so pri današnjih generacijah bistveno drugačna kot v preteklosti.
Prisotne na dogodku so med drugim nagovorili podpredsednica SLO CRO gospodarske zbornice Ivana Kolar, slovenski veleposlanik v Zagrebu Gašper Dovžan, direktor ISR Tine Kračun in državni sekretar na hrvaškem ministrstvu za demografijo Frane Tokić. Izpostavili so pomen pripravljenosti držav in odločevalcev na spremembe in hitro odzivanje, povezovanja med Hrvaško in Slovenijo ter vlogo obeh držav pri gradnji stabilne in razvijajoče se regije, so še zapisali na inštitutu.
STA